Salvatore Ferragamo – włoski projektant idealnych damskich butów

Niniejszy artykuł dedykuję synowi

Salvatore Ferragamo (1898 – 1960) był jednym z najbardziej innowacyjnych projektantów obuwia XX wieku – tudzież założycielem luksusowego Domu Mody o tej samej nazwie.

Pochodził z biednej rodziny, z Bonito, niedaleko Avellino (region Kampania). Był jedynastym z 14 dzieci. Mówi się, że jego pasja powstała po tym, jak zaledwie w wieku 9 lat stworzył swoje pierwsze buty dla… sióstr. Po roku praktyki w Torre del Greco wrócił do rodzinnego miasteczka, gdzie otworzył mały sklep, w którym produkował damskie obuwie szyte na miarę, a ku uciesze szykownych dam, które wysoce ceniły sobie elegancję. W 1914 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam pracował z braćmi, między innymi dla The American Film Company. W 1923 roku przeniósł się do Hollywood, gdzie otworzył Hollywood Boot Shop – sklep z butami do naprawy i na miarę. W zaskakująco krótkim czasie zyskał miano „Szewca gwiazd”. Jednak nie mógł pojąć, dlaczego jego buty cieszyły oko, a jednocześnie męczyły stopy… Nota bene zawsze twierdził, iż „to but powinien pasować do stopy a nie na odwrót”. Dlatego też podjął studia anatomiczne na Uniwersytecie Południowej Kalifornii oraz uczył się matematyki. Jego ambitnym celem było dopracowanie obuwia do perfekcji. Każdy element musiał być przemyślany, szczegółowo wyrysowany, odmierzony… Tak stworzył obuwie eleganckie ale przede wszystkim bardzo wygodne i przystosowane do porzeb kobiecej stopy. Dziś współcześni projektanci opierają się na jego dokonaniach.

Po trzynastu latach działalności w Stanach Zjednoczonych powraca do Włoch w 1927 roku. Postanawia zamieszkać we Florencji, gdzie inauguruje swoje pierwsze laboratorium przy ulicy Mannelli 57. Tutaj produkuje obuwie damskie, początkowo przeznaczone tylko na rynek amerykański. W tym samym roku zakłada firmę, której nadaje swoje imię i nazwisko. Pracuje w niej około 700 rzemieślników, którzy produkują 350 par ręcznie robionych butów dziennie. Pierwszy plakat reklamowy przyciągający uwagę florentczyków (i nie tylko) zaprojektował specjalnie dla niego w 1930 roku, futurystyczny malarz Lucio Venna.

Na skutek nieodpowiedniego zarządzania administracyjnego i globalnego kryzysu w 1933 – firma oficjalnie ogłasza bankructwo…

Rozkwit marki Salvatore Ferragamo nadchodzi dopiero w latach pięćdziesiątych. Palazzo Spini Feroni, w którym mieści się siedziba zarządu i laboratorium staje się punktem odniesienia dla międzynarodowej towarzyskiej śmietanki oraz rodzin królewskich. Wszyscy potrafią docenić komfort noszenia, pomysłowość oraz ekskluzywne materiały takie jak: brokaty, orientalne jedwabie, pióra, skóry kangura, krokodyla i ryb. Ferragamo swoje wysiłki koncentruje głównie na tworzeniu nowych wzorów ozdobnych oraz użytkowych jak i również eksperymentalnych projektów obuwia. Łącznie zarejestrował ponad 350 patentów, które stały się rewolucyjnymi wynalazkami dla całego świata mody.  

Ferragamo był określany jako wizjoner, ponieważ jego innowacyjne projekty były często określane jako najbardziej dziwaczne kreacje lub… prawdziwe dzieła sztuki. Posiadał niezwykłą intuicję, cierpliwość, upór i skrupulatność w osiąganiu perfekcji, i powiem więcej – takt i wyczucie miary jakim dysponuje prawdziwy dżentelmen. Wymienione cechy przekazał swoim dzieciom i wnukom a owoce jego ciężkiej pracy podziwiamy do dzisiaj… Finezyjne i luksusowe pantofelki Arcobaleno (pl. tęcza) z mięciutkiej koziej skóry powstały w 1935 roku we Florencji. Rok później osobliwy model Carmen podbija kobiece serca. W 1938 Ferragamo – inspirowany chińską modą – kreuje nieprzeciętne i ponadczasowe sandały na platformie.

To właśnie dzięki niemu świat mody podobnie jak rynek obuwniczy – zawdzięcza projekt wygodnych i jednocześnie bardzo kobiecych butów na koturnie. Praktycznie dały one kobietom korzystne wydłużenie nogi i bezcenną wygodę, a twórcy możliwość artystycznej ekspresji na większej powierzchni buta. Pierwotnie wykonywane były z korka pochodzącego z Sardynii oraz rafii produkowanej w Mediolanie. De facto w swej pierwotnej formie but składał się tylko z prostego kawałka splecionych traw lub nie garbowanej skóry przywiązanej do stopy. Na dobrą sprawę… to do dzisiaj komfortowe letnie sandały na platformie cieszą się ogromną popularnością! W latach 40 powstał kuriozalny model cage heel (pl. pięta na klatce) z lekkim, wysokim obcasem ale paradoksalnie niezwykle wytrzymały i stabilny. Innym sukcesem stał się projekt niezwykle wykwintnych aczkolwiek nietypowych „niewidzialnych sandałów” – w 1947 roku. Krótko mówiąc – to rewelacyjny model na niewysokim koturnie z cholewką wykonaną z nylonowych, trasparentnych żyłek. Co więcej – do innych przełomowych dzieł Mistrza zalicza się metalowa stalka usztywniająca buty i gwarantująca oparcie dla łuku stopy.

Po śmierci włoskiego projektanta w 1960 roku – międzynarodowa sława marki nie straciła na swym znaczeniu. Pod przewodnictwem jego żony Wandy (1921-2018), prestiżowy włoski Dom Mody nadal pozostał w rękach rodziny Ferragamo. Pani Miletti pełniła do samego końca funkcję honorowego prezesa Salvatore Ferragamo SpA. Warto tutaj dodać, iż była ona nad wyraz pracowitą kobietą a przy tym oddaną rodzinie – kochającą matką i babcią. Została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami, między innymi Orderem Zasług Wielkiego Krzyża Republiki Włoskiej.

Po osiągnięciu pełnoletności, sześcioro dzieci przejmuje kluczowe role w firmie, przyczyniając się do jej ekspansji zarówno pod względem atrakcyjnej oferty produktów, jak i szerokiej dystrybucji. Ferruccio jest obecnie prezesem spółki, a jego siostra Giovanna Gentile jej wiceprezesem. Od 2000 roku Leonardo pełni funkcję dyrektora Salvatore Ferragamo SpA i Ferragamo Finanziaria. Został również mianowany wiceprezesem Fundacji o tej samej nazwie. Massimo pieści urząd prezydenta Ferragamo USA. Fulvia Visconti, która zmarła w 2018 roku – była odpowiedzialna za jedwabne akcesoria marki oraz obejmowała stanowisko wiceprezesa firmy. Fiamma z San Giuliano, która odeszła w 1998 roku była znana ze swej niezwykłej kreatywności. W 1967 roku otrzymała prestiżową nagrodę w dziedzinie mody – Neiman Marcus Fashion Award. Projektantka stworzyła niektóre z symbolicznych produktów włoskiej marki, takie jak oryginalne balerinki Vara oraz efektowne mokasyny męskie Gancino (z charakterystyczną klamrą w kształcie greckiej litery omega).

Znany Dom Mody jest obecnie aktywny w tworzeniu oraz dystrybucji obuwia, galanterii skórzanej, odzieży, akcesoriów i perfum. Oprócz tego produkuje okulary (Marchon) i na podstawie licencji – zegarki (Timex Group). W 2013 roku we Florencji powstaje Fundacja Ferragamo, która ma na celu kształcenie młodych projektantów mody w oparciu o dokonania wielkiego Mistrza.

Główne linie luksusowej włoskiej marki to: Salvatore Ferragamo: najważniejsza linia grupy, która prezentuje wysokiej klasy obuwie, ubrania plus akcesoria, zarówno dla mężczyzn, jak też i dla kobiet. Ferragamo’s creation: kultowe modele, takie jak torba „top-hand” wraz z „niewidocznym sandałem”. Ferragamo Jewels: czyli limitowane edycje biżuterii. Ferragamo Parfums: to nobliwe linie zapachowe i wreszcie Ferragamo Timepieces: a więc zegarki.

W 1995 roku we Florencji powstaje Muzeum Salvatore Ferragamo utworzone przez Wandę Miletti Ferragamo. Jest ono w całości poświęcone życiu i twórczości założyciela słynnego Domu Mody. Obecnie znajduje się w Palazzo Spini Feroni czyli dokładnie w samym sercu toskańskiego miasta. Można obejrzeć w nim: 15 000 modeli obuwia, kolekcję kultowych projektów, rewolucyjne wynalazki, dodatki, galanterię skórzaną, biżuterię, kolekcje odzieży męskiej i damskiej, narzędzia pracy używane przez szewców, nagrody i wyróżnienia, patenty, korespondencję, dzieła sztuki stworzone na potrzeby wydarzeń lub wystaw, publikacje prasowe, książki o modzie, czasopisma, wycinki z gazet. Oprócz tego można obejrzeć zachowane zdjęcia i kampanie reklamowe dokumentujące historię marki Salvatore Ferragamo.

W dniu 12 lipca 2019 roku Burmistrz Florencji Dario Nardella wraz z Radą Palazzo Vecchio uroczyście inaugurowali nadanie nazwy jednemu z pobliskich placów – małżonkom: Salvatore i Wandzie Ferragamo.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, Città di Castello, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *