Szkoła Polska w Rzymie w okresie pandemii

Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Rzymie od 5 marca 2020, zgodnie z dekretem prezesa Rady Ministrów Republiki Włoskiej z dnia 5 marca 2020 oraz późniejszych dekretów, za zgodą dyrektora Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, zawiesiła zajęcia szkolne.
Od samego początku kierownik Szkoły Polskiej w Rzymie wraz nauczycielami, wychodząc z założenia, że okres zawieszenia zajęć na pewno będzie dłuższy niż początkowo wskazywane dwa tygodnie, rozpoczęli przygotowania do organizacji zajęć online z uczniami.
Uznaliśmy, że ważniejsze nawet od przesyłanych zadań i realizacji materiału nauczania jest natychmiastowe nawiązanie z naszymi uczniami kontaktu, relacji, które są podstawą działania dobrej szkoły. Chcieliśmy być blisko naszych uczniów i ich rodzin. Mieć pewność, że są zdrowi.
Jako jedna z pierwszych szkół polskich poza granicami uruchomiliśmy nauczanie zdalne łączone z nauczaniem online.

Lekcja online ósmej klasy

Nasi nauczyciele musieli szybko dostosować się do nowych warunków pracy. Zawieszenie zajęć w szkołach zaskoczyło nas początkowo tak jak wszystkich innych nauczycieli. Nie prowadziliśmy dotąd kształcenia na odległość. To co wyróżnia nas – nauczycieli polonijnych pracujących poza granicami kraju to fakt, że wszyscy, z racji oddalenia od polskich centrów metodycznych i szkoleniowych, nieustannie uczestniczymy w wielu szkoleniach online, organizowanych przez Polonijne Centrum Nauczycielskie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą czy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Dobrze znaliśmy te formy kształcenia, ale do tej pory raczej jako uczestnicy webinarów, krótszych lub dłuższych szkoleń, kursów itp. Ta perspektywa- ze strony odbiorców, uczestników – uczniów była dla wielu z nas punktem
odniesienia do dalszej pracy. Od tego zaczynaliśmy budowanie naszego warsztatu nauczyciela prowadzącego zajęcia online.
W ostatnich tygodniach ciężko pracowaliśmy aby nauczyć się nowych technik pracy, wypracować nowe materiały, opanować nowe narzędzia. Uczestniczymy w kursach, oglądamy tutoriale w Internecie, doskonalimy się na własną rękę. Jednocześnie prowadzimy lekcje, organizujemy internetowe konkursy, projekty. Od początku marca, od czasu zawieszenia zajęć w szkołach we Włoszech, nauczyciele Szkoły Polskiej w Rzymie łączą nauczanie zdalne z nauczaniem online. Zajęcia na odległość z wykorzystaniem Skypa odbywają się we wszystkich 30 klasach na podstawie tymczasowego rozkładu zajęć.

Lekcja online

Mamy świadomość, że istnieją również inne platformy, narzędzia do prowadzenia zajęć online. Wybraliśmy jednak Skypa, ponieważ uznaliśmy, że jest to narzędzie, które nie przysporzy trudności rodzicom. Od początku wiedzieliśmy, że zaangażowanie rodziców będzie kluczowe dla powodzenia nowego sposobu organizacji nauki.
Głęboko wierzyliśmy, ze dla naszych uczniów – cyfrowych tubylców- opanowanie działania kolejnego programu będzie banalnie proste. Chcieliśmy również, aby było to narzędzie łatwe w obsłudze, darmowe i pozwalające na prowadzenie zajęć w większych grupach z wykorzystaniem i obrazu i dźwięku. Po kilku zajęciach widzimy, że dzieci, tak ja zakładaliśmy, dobrze sobie z nim radzą. Nauczyciele też coraz lepiej organizują pracę grupy w sieci. Na pewno popełniamy wiele błędów, ale ciągle się uczymy.
Cieszy nas wysoka frekwencja na zajęciach online, nauczyciele starają się dotrzeć do każdego ucznia. Z tymi, którzy mają problemy z dostępem do stabilnego Internetu, mają trudności z dostępem do komputera, nauczyciele kontaktują się z indywidualnie. Zdecydowana większość uczniów uczestniczy w lekcjach online za pośrednictwem własnych bądź rodzicielskich telefonów.

Nauczyciele pełnią również dyżury indywidualne na Skypie. Online odbywają się regularne posiedzenia rad pedagogicznych. Podczas wideokonferencji Dyrektora ORPEG z kierownikami wszystkich szkół , placówka w Rzymie podawana była za wzór dobrej i szybkiej organizacji w tym trudnym dla wszystkich okresie. Kierownik Szkoły, w ramach pomocy koleżeńskiej, wzięła udział w wideokonferencji z Radą Pedagogiczną ze Szkoły Polskiej w Paryżu, aby podzielić się doświadczeniami w organizacji
zajęć online.

Fragment konferencji online Szkoły Polskiej w Rzymie

Krótka wypowiedź i informacja na temat pracy Szkoły Polskiej w Rzymie ukazała się również w programie TVP Polonia24 „E-learning w czasach pandemii.”
https://polonia24.tvp.pl/47196140/elearning

Wszyscy mamy nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mogli wrócić do szkoły. Wiemy już, że nie odbędzie się wiele z planowanych przez nas wydarzeń, za to odbędą się inne, tyle że z wykorzystaniem Internetu. Cieszymy się, że nasi uczniowie i ich rodziny są zdrowe. Bardzo podnoszą nas na duchu wszelkie życzenia, rysunki, laurki, które otrzymujemy za pośrednictwem facebooka z Polski .
Do hasztagu #Iorestoacasa i #andratuttobene dodałabym jednak jeszcze jeden #osobnoalerazem.

Danuta Stryjak, kierownik Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie/ dirigente della Scuola Polacca Gustav Herling Grudziński presso l’Ambasciata della Repubblica di Polonia a Roma
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *