Tegoroczna Wielkanoc bez palm i wody święconej

Według ustalonych pzepisów administracyjnych w tym roku nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę.

Wielkanoc we Włoszech i w Polsce

Wielu z pewnością zadaje sobie pytanie jak w tym roku spędzimy Wielkanoc. Niestety w obecnej sytuacji najprawdopodobniej będą to święta bez wychodzenia z domu. Pandemia sparaliżowała niemal cały świat i wierni z niemal każdego kraju będą zmuszeni do obchodów Wielkiego Tygodnia wyłącznie dzięki transmisji telewizyjnej na żywo.

fot. youtube.com

Wielkanoc to święto ruchome, które zawsze jest obchodzone w innym terminie. W tym roku Niedziela Wielkanocna przypada 12 kwietnia, a poniedziałek Wielkanocy wypada 13 kwietnia. Dla wiernych kościoła katolickiego jest to najważniejsze święto w roku. W związku z obecną pandemią Watykan wydał szczególne zalecenia. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że obecnie w Watykanie przygotowywany jest plan świętowania z uwzględnieniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Dla wiernych trudno wyobrazić sobie błogosławieństwo bez tradycyjnego tłumu na Placu Świętego Piotra.

Pomimo ogólnie panującego smutku dla kardynała Beniamino Stelli, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa jest to okazja do wiary. Dodał, że pomimo braku obrzędów i uczestnictwa fizycznego ,,Musimy w tych okolicznościach znaleźć sposób na wielką intymność z Bogiem, aby komunikować się z Kościołem. Wierzę, że pomimo głębokiego smutku, chorób, żałoby i dramatu, którego wymiarów, a przede wszystkim czasu trwania nie znamy, nie braknie Ducha Świętego, by przeżyć godnie ten Święty Tydzień.”

Na pytanie : Co możemy dziś powiedzieć wszystkim wiernym, którzy przygotowywali się do przyjazdu do Rzymu na uroczystości wielkanocne?Beniamino Stelli odpowiada:

,,Musimy im powiedzieć, żeby pozostali w swoich rodzinach, że mogą w jakiś sposób komunikować się ze swoimi kapłanami, z lokalnymi kościołami … Wierzę, że dzisiaj technologia naprawdę pozwala ci żyć w komunii, o której można by powiedzieć, że jest wirtualna, ale w rzeczywistości nie jest tylko wirtualna, ponieważ wierzę, że Duch Święty przechodzi także przez te nowości współczesnego świata i przemawia do serc, przemawia do sumień, przemawia do dzieci i przemawia do dorosłych. Wierzę, że wszyscy ci pielgrzymi, którzy jechali do Rzymu lub do sanktuariów, muszą myśleć, że ich Wielkanoc i ich wezwanie do nawrócenia muszą odbywać się w rodzinie, w ich małym otoczeniu, w którym Pan wzywa ich do życia w tej chwili„.

Liturgiczne obchody Wielkiego Tygodnia będą transmitowane na żywo w radiu i telewizji na całym świecie oraz w streamingu na stronie Watykańskiej Wiadomości, Vatican Media, a także za pośrednictwem innych mediów.’

Dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, według oceny biskupa diecezjalnego, mogą zostać przeniesione na inne dogodne dni na przykład 14 i 15 września 2020 roku.

Wytyczne dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego w Polsce:

-Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez władze świeckie na czas stanu epidemii, we Mszy św. i nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób oraz celebrans i posługujący (w minimalnej liczbie).

– Według ustalonych pzepisów administracyjnych w tym roku nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę

-Poza godzinami sprawowania liturgii kościoły mają być otwarte, umożliwiając wiernym modlitwę i przystąpienie do sakramentu pokuty.

-Msza św. Wieczerzy Pańskiej: Msze św. odbywają się w katedrze, w kościołach parafialnych, w kościołach rektorskich. Wspólnoty zakonne mogą celebrować misteria w swoich kaplicach – publicznych i prywatnych – ale bez udziału osób z zewnątrz.

-Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek Nabożeństwo odbywa się bez udziału ludności.

Źródło proszę kliknąć tutaj.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

89 − 87 =