Wspomnienie Krzysztofa Pendereckiego

W niedzielę 29 marca nad ranem zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki. Odszedł jeden z największych kompozytorów naszych czasów, miał 86 lat. Był ciepłym, pełnym uroku, dowcipnym człowiekiem, który cenił samotność, w której tworzył, ale potem chętnie wracał do domowych
pieleszy. Jego ostatnią wielką miłością była wnuczka Marysia. Uwielbiał swój dwór i ogród w Lusławicach. Kilka tygodni temu Elżbieta i Krzysztof Pendereccy ochodzili swoją rocznicę – byli nierozłączni od ponad 50 lat.


W latach 50. i 60. ubiegłego jego muzyka uczyniła go znanym na świecie. Docenili go nie tylko fani muzyki klasycznej – na Pendereckim wychowywali się muzycy alternatywni i rockowi (m.in. Aphex Twin i Johnny Greenwood z Radiohead, który nagrał z Pendereckim wspólną płytę). Jego utwory znalazły się na ścieżkach dźwiękowych do takich filmowych hitów jak „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha czy „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese. 
Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy na Podkarpaciu. Miał korzenie niemieckie i ormiańskie. Pisał muzykę na wielkie rocznice i uroczystości. Dyrygował swoimi utworami, choć jego największą pasją było komponowanie muzyki i komponowanie ogrodu w Lusławicach. Swój
najsłynniejszy utwór Pasję wg św. Łukasza, który zrewolucjonizował muzykę XX wieku, napisał z miłości do świeżo poślubionej żony Elżbiety, syna Łukasza i z odwagi do przełamywania ograniczeń w muzyce, instrumentach, kompozycji.

Już jego pierwsze utwory odniosły niebywały sukces. Świat muzyczny szybko uznał, że oto pojawił się geniusz, który zmieni muzykę XX wieku. Przez wiele lata Pendereccy mieszkali w Stanach Zjednoczonych i to tam kariera kompozytora nabrała światowego rozmachu Operował każdym
gatunkiem muzycznym. Tworzył nowatorskie opery, odnowił utwory odwołujące się do sacrum, pisał symfonie, które traktował jak arkę, dzięki której muzyka XX i XIX wieku zostanie przeniesiona w przyszłość. Do końca był otwarty na eksperymenty.
Do najlepszych swoich dzieł zaliczał Tren, Pasję, Diabły z Loudun, Czarną Maskę, Jutrznię, ale też utwory z ostatniego okresu: Credo, Siedem Bram Jerozolimy, Cocerto Grosso.

Penderecki był twórcą ponad 100 utworów, w tym czterech oper, ośmiu symfonii (VI nieukończona) i wielu dzieł kameralnych. W 2005 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

50 + = 56