MIRA MOSAICI – WŁOSKA SZTUKA MOZAIKI

Mira Mosaici (1955) to pseudonim artystyczny polskiej artystki, mieszkającej od 1989 roku we Włoszech. Mira trafiła do Włoch przypadkiem, bez zamiaru osiedlenia się poza krajem. Zrezygnowała z powrotu do Polski m.in. w związku z sytuacją polityczną roku 1989. Artystka ma pracownię w Rzymie; od kilkunastu miesięcy mieszka w górach, w dolinie Aosty, gdzie czuje się znacznie lepiej.

Mira ukończyła w Polsce Wydział Architektury, ale nigdy nie podjęła pracy w wyuczonym zawodzie. Cytując artystkę: „działalność artystyczna zapisana jest w DNA członków jej rodziny” (*); ojciec jest poetą, syn rzeźbiarzem a siostra malarką. Zgodnie z tą tradycją, kilka lat po przeniesieniu się z Polski do Włoch, Mira w wieku lat 40 lat odkryła swoją wielką pasję, której całkowicie się poświęciła – mozaikę. Późny start szybko zaowocował, bo pozwolił jej w sposób dojrzały i świadomy zgłębić tajniki nowej aktywności. Zaczęła tworzyć miniatury posługując się antyczną techniką mikromozaiki.

Motyw mozaiki w łazience

Stale poszerzała zakres swych twórczych eksperymentów, powodowana chęcią zdobycia gruntownej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, począwszy od poznawania natury materiałów po eksperymentowanie z technikami tworzenia. Dziś potrafi operować spektrum barw, charakterystycznych dla szkła produkowanego w Wenecji przez Orsoni Mosaici od 1888 roku. Dysponuje rzetelną wiedzą na temat techniki tworzenia mozaiki bizantyjskiej oraz technik postarzania, których stosowanie, poza użyciem naturalnych produktów, jak woda czy metal, wymaga przede wszystkim wielu godzin żmudnej pracy ręcznej. Dzięki temu od lat tworzy mozaiki godne tradycji tego włoskiego rzemiosła.

Motyw mozaiki w łazience

Artystka wykonuje reprodukcje motywów mozaiki z marmuru, obrazów namalowanych na płótnie, postaci z pomników, ale także blaty stołów i podłogowe motywy dekoracyjne z marmuru, kamienia naturalnego, kamienia wulkanicznego, ze szkła i ceramiki oraz elementów z naturalnego drewna. Przy pomocy mozaiki tworzy miniaturowe obrazy, biżuterię – wisiorki, kolczyki, naszyjniki, pierścienie, broszki, tarcze zegarków ręcznych i wiszących. Każde dzieło traktuje jak wyzwanie, każdy obiekt tworzy z uczuciem, przykładając ogromną wagę do detalu.

W ostatnich latach osiągnięcia artystki w dziedzinie mikromozaiki doprowadziły do nawiązania współpracy z producentami biżuterii oraz przedmiotów sakralnych, markami Le Sybille i Savelli Religious z Rzymu.
Jest zapraszana do udziału w wydarzeniach ogólnokrajowych, takich jak Wystawa Biżuterii, organizowana przez Circolo degli Artisti dell’ Associazione B5 Via Agostino Bertani 5 Roma, Wystawa Sztuki Sakralnej Fermo Marche, czy coroczna prezentacja wyrobów rzemieślniczych w ramach Festiwalu Bajocco Festival di Albano Laziale.

W roku 2000 na zamówienie lokalnego proboszcza z Ivrea, Piemonte, stworzyła mozaikę do Kaplicy Świętego Serca – Cappella del Sacro Cuore di Azzaria w Parco del Gran Paradiso, obrazującą Chrystusa na krzyżu. Do stworzenia dzieła użyła lokalnego kamienia, który obrabiała na miejscu. W lutym 2014, na zamówienie Casperia w Rieti, stworzyła mozaikę w stylu bizantyjskim, prezentującą Madonnę z dzieciątkiem – kopię obrazu Giovanni Battista Salvi di Sassoferrato, którego oryginał znajduje się w Musèe du Louvre w Paryżu.

Madonna z dzieciątkiem – kopia obrazu Giovanni Battista Salvi di Sassoferrato

Od 7 lat W swoim rzymskim studio Mira Mosaici organizuje kursy posługiwania się techniką mikromozaiki.


Tekst: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom/ korespondentka ds. kultury, sztuki,
artystów
Foto: Archiwum artystki
(*) żródło: http://www.miramosaici.com




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *