Faza 2 Covid-19. Od 4 maja dozwolone odwiedziny w rodzinie, pogrzeby i sport z dala od domu

Autocertyfikat nadal będzie nas obowiązywał.

W schemacie, który ogłosił premier Giuseppe Conte kilka dni temu certyfikat miał już nie obowiązywać przynajmniej w mieście zamieszkania, jednak zapadła ostateczna decyzja: nadal będziemy musieli wypełnić go przy każdorazowym wyjściu z domu.

Conte podkreślił: ,,…niestety istnieje nadal duże ryzyko i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Musimy być przygotowani w przypadku kiedy krzywa zarażeń zaczęłaby ponownie  wzrastać. Faza 2 będzie nadal funkcjonować na zasadach rygorystycznych, bardzo ważne jest by utrzymywać dystans , bardzo ważne będzie także odpowiedzialne zachowanie każdego z nas ,,

Swobodniejsze wyjście z domu

  • Można odwiedzić rodzinę w obrębie tego samego regionu: w tym przypadku od 4 maja możliwe będzie odwiedzanie krewnych (na przykład rodziców, małżonka, dzieci, braci i sióstr i dziadków) przestrzegając podstawowe zasady chroniące przed zarażeniem się wirusem, czyli witamy się bez pocałunków i uścisków, przebywamy w odległości co najmniej jednego metra, oraz nakładamy maseczki, nawet w prywatnych domach członków rodziny. Zaznaczając, że prywatne imprezy, przyjęcia, itp. są zabronione.
  • Będzie można uprawiać sport, nawet z dala od domu Należy jednak zachować bezpieczną odległość od innych osób: co najmniej 2 metry dla bardziej intensywnej aktywności sportowej, co najmniej jeden metr dla zwykłej aktywności fizycznej.
  • Dzieci w parku (z zasadami). Ponowne otwarcie parków pozwala na ruch na otwartych przestrzeniach i terenach zielonych, jednak możliwe będzie ograniczenie wstępu. Dlatego nawet w parkach publicznych konieczne będzie zachowanie bezpiecznej odległości co najmniej jednego metra i unikając zgromadzeń: nie ma zezwolenia na gry w piłkę nożną czy inne gry grupowe. Pikniki i opalanie się nie będą dozwolone. Gry, zjeżdżalnie i place zabaw dla dzieci pozostaną nadal zamknięte, jeśli nie będzie możliwości wprowadzenia limitu wstępu. Decyzja ta pozostanie w każdym razie w gestii poszczególnych burmistrzów.
  • Pogrzeby. Dozwolone dla najbliższej rodziny maksymalnie do 15 osób z użyciem maseczek oraz przy utrzymaniu odpowiedniego dystansu pomiędzy osobami

Bar i restauracje

Od 4 maja będą  możliwe usługi na wynos, ale uwaga, bez zgromadzeń przed restauracją czy barem. Nadal obowiązuje przestrzeganie dystansu przynajmniej 1 metra. Do środka będzie mogła wejść tylko 1 osoba by zapłacić i odebrać towar.

Uruchomienie części krajowego przemysłu i przedsiębiorstw (od produkcji do budownictwa) oraz hurtownie pod warunkiem rygorystycznego przestrzegania protokołu bezpieczeństwa.

Następnie planowane otwarcie

Od 18 maja handlu detalicznego, muzeów, bibliotek, wystaw…

Od 1 czerwca barów, restauracji, fryzjerów, ośrodków masaży i usług kosmetycznych .

Od września szkół.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *