20 lat temu odsłonięto pomnik Henryka Sienkiewicza

Dokładnie 5 maja 2000 roku w rocznicę śmierci  Henryka Sienkiewicza (05.05. 1846-  15.11 1916 )  został odsłonięty jego pomnik w Warszawie .

W 1905 r. polski wybitny pisarz został uhonorowany  literacką Nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z jurorów – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”

W roku 1916 wkrótce po  śmierci pisarza zamierzano uczcić jego pamięć pomnikiem. Dopiero w roku 1937 powstał komitet budowy, który zamierzał wznieść monument na placu Małachowskiego. Jednak do realizacji nie doszło wskutek wybuchu II wojny światowej. Dopiero 6 lutego 1997 został powołany  komitet budowy pomnika.

Realizacji pomnika z brązu dokonał rzeźbiarz prof. Kazimierz Gustaw Zemła. Pomnik został odsłonięty 5 maja 2000. Odsłonięcia dokonali wnuczka pisarza Maria Sienkiewicz oraz praprawnuk Jan Sienkiewicz. Rzeźba przedstawia pisarza w pozycji siedzącej, upuszczającego trzy kartki rękopisu. Po prawej stronie cokołu znajduje się  tarcza z herbami Polski i Litwy otaczającymi postać Matki Boskiej. Z tyłu pomnika znajduje się tablica z nazwiskiem fundatorów. Pomnik został ustawiony w Warszawie w Łazienkach królewskich w zachodniej części parku, w pobliżu Alej Ujazdowskich.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *