Wytyczne Komisji Europejskiej: tak ma wyglądać transport po szczycie pandemii

W środę Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane wytyczne dotyczące korzystania ze środków transportu. Oto najważniejsze z ich:

  • regularne czyszczenie i wentylacja wagonów lub kabin
  • ograniczenie kontaktów między pasażerami i załogą
  • konieczność noszenia masek  
  • zmniejszenie zagęszczenia pasażerów w środkach transportu zbiorowego i w poczekalniach
  • na lotniskach czy stacjach kolejowych mają być utworzone specjalne ciągi komunikacyjne umożliwiające ruch jednokierunkowy.
  • zlikwidowane lub przeniesione mają być  ławki czy stoły, aby zapewnić zachowanie dystansu
  • instalowane mają być stacje do dezynfekcji rąk
  • priorytetem jest elektroniczna sprzedaż biletów i rezerwacja miejsc

Pandemia spowodowała, że ruch lotniczy praktycznie zamarł bo zmniejszył się w Europie o 90 proc., podobnie dalekobieżna kolej. Państwa UE powoli rozluźniają ograniczenia, przygotowywane jest także wznowienie  transportu międzynarodowego. Musi sie to odbyć w zgodzie z wymogami bezpieczeństwa. Do powrotu do stanu sprzed pandemii nie ma mowy. Wytyczne Komisji Europejskiej przewidują m.in., że  stewardzi czy stewardesy w pociągach czy samolotach powinni być wyposażeni w środki ochronne i nosić podczas pracy maski oraz okulary. Ograniczona ma być sprzedaż towarów, w tym żywności i napojów. KE zaleca  też   śledzenie kontaktów na przykład przy użyciu aplikacji mobilnych, których użycie musi być jednak dobrowolne.

Komisja Europejska w swoich wytycznych mówi o przygotowaniu  protokołów działań na wypadek, gdy któryś z pasażerów okaże się chory lub będzie miał symptomy Covid-19. Schematy te powinny zawierać  specjalne obszary dla pasażerów z objawami oraz opisywać działania  prowadzące do zmniejszenia ryzyka narażenia innych pasażerów i pracowników. Jeśli podróż była z rezerwacją miejsca, przewoźnik ma przekazać informacje o zagrożeniu  innym pasażerom, którzy byli w pobliżu chorego.

KE mówi, że na początku  znoszenia obostrzeń może być konieczne zmniejszenie liczby pasażerów  w pewnych typach transportu, ale nie jest jasno powiedziane, czy np.  środkowe siedzenie w samolocie ma być puste. Pożądane jest poszukiwanie „najbardziej odpowiedniego przydziału miejsc”. Mówi się też o ograniczeniach we wnoszeniu bagażu na pokład, linie mają zalecać wcześniejsze przybywanie na lotnisko, a  priorytetem ma być samodzielna odprawa.

W zależności od sytuacji , KE chce znieść ograniczenia w indywidualnym transporcie.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *