Ponowne otwarcie największego na świecie „kwitnącego obrazu” Ogrodu Jana Pawła II

15 maja b.r. po długiej przerwie ponownie otwarto największy ogród świata „kwitnącego obrazu”.  Dla nas Polaków jest  to niewątpliwie także  najpiękniejszy ogród świata.

Dla każdego z nas  będzie to z pewnością miejsce, które dostarczy wiele wzruszeń, przemyśleń i wspomnień  … Magiczny ogród  emanuje nie tylko  pięknem, poczujemy tu także powiew wspomnień i historii z życia naszego Papieża. To tak jakby się zagubić na chwilę w rajskim ogrodzie i móc zobaczyć jego niezwykłe zakątki …, można niemal poczuć obecność samego Papieża czytając  anegdoty z jego życia, oglądając  fotografie oraz zobaczyć z wieży przepiękny, ogromny kwitnący obraz z jego wizerunkiem.

Ogród powstał z myślą o wszystkich, którzy chcieliby poznać życie i drogę do świętości Papieża. To miejsce pełni  funkcję nie tylko w rozwoju edukacji i kultury, ale jest także źródłem  wiedzy i inspiracji jako „żywe muzeum” papieża.

Ogród

Ogród przedstawia „Żywy obraz Jana Pawła II” – stworzony z 20 tys. odpowiednio dobranych roślin: drzew, krzewów, kwiatów oraz  kamieni, żwiru i kruszywa które użyto do stworzenia obrazu przedstawiającego postać Papieża, Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, a także Bazylikę św. Piotra w Watykanie. Przepiękne malownicze dzieło „Ogród Jana Pawła II” można podziwiać w Inwałdzie, w okolicy Wadowic  wśród wzgórz Beskidu Małego. Obraz rozpościera się na 3 hektarach.

Powstał w 2014 roku  z okazji kanonizacji Jana Pawła II, jako dowód wdzięczności.  Powstaniu ogrodu przyświecała także idea niesienia pomocy potrzebującym i  kontynuacja drogi wyznaczonej przez Papieża. Część zysku ze sprzedaży biletów do Ogrodu przekazywana jest na rzecz Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach.

Jego budowa odbyła się na 3 hektarach i trwała około roku. Utrzymanie ogrodu wymaga jednak stałej  pielęgnacji. Obraz komponują rośliny wieloletnie oraz te, które  zachowują swój kolor także zimą. Kwiaty i liście odpowiadają  kolorom dzieła, natomiast twarz Papieża Jana Pawła II wykonano z mieszanki piasku i żwirów.

Ogród podzielony jest na trzy części. Dotrzeć tam można ścieżkami. Ich długość wynosi 8 km. Pierwsza część przedstawia bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Druga część przedstawia postać Jana Pawła II. Natomiast trzecia część reprezentuje  Bazylikę św. Piotra w Watykanie.

Wystawa fotografii

Na terenie ogrodu  można również obejrzeć wystawę fotografii przedstawiających sceny z życia Jana Pawła II oraz  drogę do świętości naszego Wielkiego Rodaka. Fotografie stanowią także  świadectwo niezwykłego Pontyfikatu.

„Kwiatki Jana Pawła II”

Dostępna jest także lektura fragmentów książki „Kwiatki Jana Pawła II” Janusza Poniewierskiego,  umieszczonych na ścieżkach wokół kwitnących obrazów. Jest to interesująca próba pokazania świętości papieża  za pomocą zabawnych i często wzruszających wydarzeń z jego życia.

Wieża widokowa

Wieża powstała w 2018 roku by móc podziwiać kwitnące dzieło z góry. Na 22 metrową wieżę prowadzi 96 schodków,  można dotrzeć tam również windą. Rozpościerający się widok jest naprawdę niezwykły i zapiera dech w piersiach.

Na zakończenie wizyty pozostawcie swój wpis w Księdze  Pamiątkowej, a na chwilę relaksu zaprasza tutejsza kawiarnia.

Ogród znajduje się  przy ul. Wadowicka 167, 34-120 Inwałd, woj. Małopolskie

[email protected] /http://www.ogrodjp2.pl

Dziękujemy serdecznie zespołowi  „Ogrodu Jana Pawła II” za udostępnienie zdjęć.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *