Kiedy polecimy do Polski?

Od kilku miesięcy żyjemy w całkowitym zawieszeniu, nie jesteśmy w stanie niczego zaplanować, a wielu z nas musi choćby polecieć do Polski, ale nie zostać uziemionym  14 dni w domu … Linie lotnicze, np. Rynair czy Wizz Air,  już sprzedają bilety na loty od 1 lipca z Włoch do Polski.

W Polsce  przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich będzie odbywało się w trzech fazach:  od 1 czerwca najpierw loty krajowe, a następnie europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą – zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W nagraniu zamieszczonym w sobotę na Facebooku Ministerstwa Infrastruktury Horała przypomniał, że w 2019 roku z polskich lotnisk skorzystało 49 mln pasażerów, najwięcej w historii.

-Z dużym optymizmem wkraczaliśmy w rok 2020, że te wyniki będą jeszcze lepsze. Niestety, nasze plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Wstrzymaliśmy rejsy lotnicze, w tej chwili nie mamy w Polsce lotów pasażerskich, po to, żeby zatrzymać rozwój epidemii. Ale na szczęście (…) etap rozwoju pandemii pozwala nam na myślenie o przywróceniu lotów. Odbędzie się to w kilku fazach  – usłyszeliśmy  w nagraniu.  

W kolejnych fazach – których jeszcze teraz terminów nie przesądzamy, bo będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemiologicznej – będziemy te loty rozszerzać. W drugiej fazie, na te kraje europejskie, które również opanowały sytuację epidemiczną, w których sytuacja nie jest gorsza niż w Polsce  – dodał.

Później, w kolejnych etapach, w miarę jak na całym świecie będzie opanowywana epidemia – będziemy mogli wszystkie połączenia przywracać- podkreślił Marcin Horała, jednocześnie dodając, że „przywracanie normalności” wiąże się z pewnymi obostrzeniami, które z nami zostaną.

Będą one wprowadzone na polskich lotniskach, tak aby zapewnić pełne bezpieczeństwo transportu lotniczego. To zachowanie odpowiednich dystansów zarówno na terenie lotnisk, jak i na samych lotach – część miejsc będzie niedostępna do rezerwacji, tak aby te odstępy zostały zachowane. Będzie powszechne badanie temperatury, tak aby osoby, które mają ten podstawowy objaw zakażenia koronawirusem, nie były wpuszczone na pokład samolotu, żeby nie było ryzyka zarażeń  – wyliczał wiceminister infrastruktury.

Każdy samolot  po każdym rejsie lotniczym będzie dezynfekowany. Powszechny będzie obowiązek noszenia maseczek i innych środków ochrony osobistej tak przez obsługę lotniska,  jak i  pasażerów przez cały czas trwania lotu.

W piątek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża ono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na trasach międzynarodowych  do 6 czerwca br., a  na liniach  krajowych do 31 maja br. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 maja 2020 r.

Wznowienie lotów pasażerskich od 1 czerwca br. na razie niektórych krajowych zapowiedziały Polskie Linie Lotnicze LOT. Podróżni będą mogli polecieć m.in. z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania.

A od lipca ….  może z Italii do Polski i odwrotnie ….

Korespondencja Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *