Stylowe włoskie kuchnie w Toskanii (i nie tylko)

Tradycyjne miejsce do przyrządzania i spożywania potraw – stanowi centrum życia domu – i skupia wszystkich domowników w naturalny sposób.

Co tak naprawdę charakteryzuje typowe kuchnie w stylu rustykalnym?

Przede wszystkim należałoby wyjaśnić znaczenie słowa „rustykalny”. Otóż pochodzi ono od łaciny i znaczy – rusticus – czyli „wiejski”. Pojęcie to ma silny związek ze wsią i jej mieszkańcami. Dodatkowo charakteryzują go właściwe cechy ludowe.

Styl rustykalny w Toskanii (i nie tylko), odwołuje się do rodzinnych klimatów, wspólnego przygotowywania posiłków i towarzyszących przy tym rozmów. De facto Włosi posiadają gorący temperament – są hałaśliwi ale i… bardzo weseli. Taka rubaszna atmosfera tworzy i wzmacnia poczucie ponadczasowości. W takim otoczeniu teraźniejszość styka się z przeszłością. Włosi słyną też z poczucia silnych więzów rodzinnej wspólnoty. Pamiętajmy, iż osobowość każdej jednostki kształtuje się w małej, lokalnej, rodzinno-sąsiedzkiej społeczności. Co więcej, rodzina jest najbardziej konkretną wspólnotą naturalną. W stylowym wnętrzu włoskiej kuchni tętni życie: chaotyczne śniadania, którym towarzyszy unoszący się aromat kawy, szybkie ale za to ciepłe i treściwe obiady, a na dobre zakończenie dnia – zdrowe i pożywne kolacje w spokojnej, rodzinnej atmosferze.

W każdym domu (bez względu na powierzchnię) kuchnia stanowi najważniejsze jego miejsce. Powinna być zatem przytulna, naturalna, jasna oraz funkcjonalna. Oczywiście nie może zabraknąć (jak przystało na styl włoski) trochę staroci z bogatą historią: kilka pamiątkowych filiżanek do „małej czarnej”, parę kieliszków do wina i nalewki dziadka Armando, obrus w kratę, lniany ręcznik nadszarpnięty zębem czasu, moździerz do pesto oraz makutra, w której babcia Gina ucierała ciasto. Takie pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie – dają poczucie ciągłości i więzi z przodkami – a ponadto przyjemnie cieszą oko.

W tradycyjnej kuchni nigdy nie powinno zabraknąć aromatycznych ziół oraz roślin przyprawowych, takich jak: bazylia, tymianek, pietruszka, mięta, rozmaryn oraz szałwia. Taki zielony arsenał stanie się inspiracją do tworzenia nowych kulinarnych pomysłów… a przyjemny aromat – stworzy przytulną atmosferę, która korzystnie zmieni nasz dom na bardziej pogodne i zielone miejsce.

W rustykalnym stylu bardzo ważna jest także kolorystyka naturalnych barw przyrody oraz dodatki o organicznym pochodzeniu. Toteż królują tutaj kolory ziemi czyli: brązy i szarości w wielorakich odcieniach, ciepłe tony żółtego, czerwonego i pomarańczowego oraz uniwersalna biel – a wszystko to można przełamać zielenią w jej zróżnicowanej tonacji. Barwy stają się zatem wyjątkowymi atutami, wprowadzającymi do pomieszczenia ciepły klimat.

Kolejną cechą jest zrównoważona, prosta konstrukcja, kojarząca się z wieloletnią trwałością. W klasycznych zabudowach kuchennych – minimalizm łączy się ze zróżnicowanymi detalami, które nadają całej formie charakteru. Tego typu kuchnie mają zdobione fronty, często łączone ze szkłem, a ich dopełnieniem są uchwyty utrzymane w stylu retro oraz relingi montowane przy dolnych szafkach. Krótko mówiąc piękno odnajduje się w prostocie i niedoskonałości, a naturalność zastosowanych gatunków drewna daje poczucie trwałości i nieprzemijalności.

Styl rustykalny to ponadto ekologiczne elementy takie jak kamień i terakota. Z racji gorącego klimatu, a przy tym łatwego sposobu w utrzymaniu w czystości, podłogi  wykonane są właśnie z tego typu surowych materiałów.

Co ważniejsze, dużym wzięciem cieszą się praktyczne w użyciu granitowe, marmurowe, ceramiczne, szklane zlewy z zastosowaniem przydatnych dodatków, takich jak stylowe suszarki, ociekacze i organizery. Funkcjonalne blaty wykonane są z marmuru, granitu lub bazaltu i  co jest bardzo istotne – posiadają łagodne zaoblenia na krawędziach. Gwoli ścisłości przypomnę, iż blat kuchenny to nie tylko pulpit roboczy do przygotowywania posiłków i napojów. To również niebagatelnej wagi element wystroju pomieszczenia, który powinien tworzyć zrównoważoną harmonię stylu.  

W aranżacji rustykalnej kuchni można swobodnie łączyć ze sobą wyposażenie i sprzęty z różnych epok. I tak przykładowo kolekcja ceramiki, czy miedzianych akcesoriów, nada wnętrzu specyficzny charakter. W takim klimacie zwykłe przedmioty stają się niespotykane, a każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Oprócz mebli w ciągach kuchennych, często można spotkać – tradycyjny wolno stojący kredens. Może to być również wisząca witryna na kilka sztuk porcelanowej zastawy, dla solidnych fajansów lub kamionki. Dodatkowo, naczyniami świetnie ozdobią się ściany – idealnie nadają się do tego talerze i półmiski w stylu retro. Otwarte półki, zamiast szafek – to bardzo praktyczno-dekoracyjny sposób przechowywania talerzy, kieliszków, szklanek, garnków, rondli, sitek i patelni. Poza tym w rustykalnej kuchni dobrze sprawdzą się relingi, wieszaki, a na nich przyprawy, zasuszone zioła, słoje z powidłami oraz butelki z winem (najlepiej Chianti!). Zbierać i eksponować można prawie wszystko: drewniane deski do krojenia, wałki, sita, warząchwie, żeliwne saganki oraz gliniane garnki. Liczy się tylko dobry pomysł do eksponowania zbiorów, a każdy z nich – podnosi dekoracyjny aspekt kuchni.

Typowym elementem dekoracyjnym w toskańskich domach (i nie tylko) są sufity z wyeksponowanymi drewnianymi belkami stropowymi. Świetnie komponują się w rozmaite stylizacje wnętrz.

W wyposażeniu rustykalnej kuchni pierwsze skrzypce gra stół. Jest on kluczowym miejscem do wspólnie spożywanych posiłków. Inaczej mówiąc to  – „serce domu”. Zatem powinien być wytrzymały, stabilny, a co najważniejsze – wystarczająco duży – najlepiej rozkładany. Można przy nim usiąść na krzesłach, albo na ławie, zaopatrzonej dla wygody w poduszki. W ten sposób komfortowo i praktycznie usiądzie zarówno jedna osoba, jak i w razie potrzeby, większa ilość gości. Nieocenionym wyposażeniem kuchni jest zwykły stołek. Pozwala on w pozycji siedzącej, na wykonywanie żmudnych prac takich jak obieranie warzyw.

W zasadzie, to trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejsze przyrządzanie posiłków bez zastosowania nowoczesnych urządzeń AGD…  I tutaj wchodzi na scenę innowacyjna technologia, która spokojnie miesza się z klasyczną tradycją. Stąd znane włoskie (piękne i odważne!) wzornictwo przemysłowe – ma tutaj swoje wielkie pole do popisu. Przypomnę choćby o międzynarodowych targach HOMI w Mediolanie. Dodatki budują nastrój, dlatego jeśli wprowadzimy do stylowej kuchni nowoczesne urządzenia do rozdrabniania, ważenia, miksowania i gotowania, to przyniosą nam ważne źródło inspiracji a przy okazji pozwolą kreatywnie gotować każdemu –  niezależnie od umiejętności.

Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym, warto zainwestować w funkcjonalny sprzęt gospodarstwa domowego w stylu retro, jak na przykład w dekoracyjny piekarnik. W sprzedaży są dostępne białe, czarne, miedziane – kolor spokojnie można dopasować do zabudowy.

Odpowiedni sprzęt AGD powinien ułatwić nasze codzienne czynności wykonywane w domu. Zachwyt nad bogactwem funkcji i nowinek technologicznych z czasem bezpowrotnie mija. A tak naprawdę, to zazwyczaj mamy swoje ulubione programy i nie zagłębiamy się w technologiczne gadżety. Nic więc dziwnego, że producenci urządzeń gospodarstwa domowego projektują nowe linie – niezwykle praktyczne, intuicyjne oraz odpowiadające na realne potrzeby użytkownika.

Wybór lodówki jest bardzo ważny. Jak wybrać, żeby nie żałować? Jakie są praktyczne rady włoskich konsumentów? Zasadniczo, to bez lodówki nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przechowywania żywności, a więc i przygotowywania posiłków. Odpowiedni jej wybór to wcale nie jest takie proste… Co innego jeśli będzie to kolejny, podobny zakup, wtedy bowiem już dobrze wiemy jakich funkcjonalności oczekiwać. Natomiast trudniejsza decyzja stoi przed osobami, które lodówkę kupują po raz pierwszy. Wtedy muszą zdecydować się na ten jeden i konkretny model. Oczywiście powinna być dopasowana optymalnie do naszych potrzeb. Coraz bardziej popularna staje się lodówka z podwójnymi drzwiami (wcześniej w posiadaniu tylko 63% włoskich ankietowanych). Dalej w sondażu czytamy, iż 53% Włochów zapłaciło za nią ponad 500,00€ a 39% – otwiera ją średnio 10/20 razy dziennie. Główne usterki dotyczą następujących funkcji: 12% – działanie układu bezszronowego (No-frost), 11% – odpowiednie utrzymanie temperatury, 11% – oświetlenie wewnętrzne, 11% – system zamykania drzwi, 9% wycieki wody.

Poniżej wykaz 15 (według włoskiej ankiety z 2020 roku) najlepszych lodówek – z uwagi na niezawodność oraz poziom zadowolenia użytkownika: MIELE, BOSCH, LIEBHERR, SIEMENS, LG, BEKO, AEG, SMEG, WHIRLPOOL, CANDY, SAMSUNG, HAIER, IKEA, HOTPOINT oraz SMEG.

Kiedyś był to jeden z artykułów gospodarstwa domowego uważany za prawdziwy luksus. Obecnie: w swojej (mniejszej lub większej) kuchni – prawie każdy go ma. Dobra zmywarka do naczyń pomoże zaoszczędzić nam cenny czas, detergenty oraz rachunki za prąd i wodę. W konsekwencji – wpływa to korzystnie na zrównoważony stosunek dla środowiska. Pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni model i będziemy korzystać z urządzenia we właściwy sposób. Przy zakupie zmywarki – dopasujmy ją optymalnie do naszych potrzeb oraz zwróćmy uwagę na to czy jej funkcje są ekonomiczne. Nawet prawidłowe ustawienie naczyń ma znaczenie, jeśli chodzi o jej wydajność… I tak 79% osób biorących udział we włoskim sondażu posiada zmywarkę do naczyń, 60% użytkowników zapłaciło za nią w przedziale od 250,00 do 500,00 € a 34% ankietowanych używa ją raz dziennie.

Niestety zmywarki to jedne z najczęściej psujących się sprzętów AGD. Co zazwyczaj ulega uszkodzeniu? Otóż zdaniem Włochów do typowych usterek należą: 11% – pompa odpływowa, 10% – panel sterujący, wskaźniki i wyświetlacze, 8% – funkcja suszenia oraz 8% – odpływ wody.

Z uwagi na niezawodność i efektywność, oto wykaz 15 najważniejszych sprzedawców zmywarek na rynku włoskim: MIELE, BEKO, BOSCH, SAMSUNG, SIEMENS, SMEG, WHIRLPOOL, AEG, CANDY, ELECTROLUX, HOOVER, HOTPOINT, INDESIT, IKEA oraz  IGNIS.

Poniżej zachęcam do obejrzenia przykładowych stylizacji kuchni rustykalnych w nowoczesnej wersji:

Przypis od autorki: wszystkie materiały informacyjne zawarte w powyższym artkykule, zostały udostępnione za specjalną zgodą kierownika biura marketingu i komunikacji Lube Industries s.r.l.- Nadii Del Pupo, jak i również redakcji włoskiego Wydawnictwa Altroconsumo. Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim.

All RIGHTS RESERVED

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *