Bolonia czerwona? Ależ nie, pomarańczowa jak spritz!

Bolonia zwana jest czerwoną , niektórzy  nawiązują do „czerwonego” koloru dachów miasta, inni odnoszą się jednak do produkcji samochodów i motocykli, które charakteryzują  ten obszar (Ferrari, Ducati). Ponadto wielu odnosi się do lewicowych poglądów i komunizmu, która charakteryzowała ostatnie dziesięciolecia historii tego miasta. Jednak dziś kolor stracił nieco na znaczeniu. W kolorystyce samej Bolonii przeważają odcienie  pomarańczowe z żółtym akcentem i czerwonymi detalami.

Bolonia „czerwona”, wszyscy tak  mówią, ale dla mnie Bolonia jest pomarańczowa jak spritz!

Czerwień   Bolonii  jest  na dachach lub cegłach na niektórych budynkach, ale przechodząc pod arkadami nie zauważasz czerwieni – jeśli spojrzysz w górę na okna, niektóre z nich mają  czerwone zasłony, czerwień to tylko detal.

Natomiast  kolor pomarańczowy  z wieloma odcieniami, które zmierzają w kierunku żółtego, widzę wszędzie, od arkad  aż po rowery miejskie, lampiony wieczorem, często nawet zachody słońca są po prostu w kolorze spritz. Ciepłe  kolory, czerwony, żółty i pomarańczowy są jak Bolonia w sierpniu – to  najgorętsze miasto na całym półwyspie. Bolonia jest gorąca latem, ale jednocześnie  przyjazna. Tu można poczuć się jak w domu.

Wieczorowy chłodny spritz, uwielbiany przez wielu, dopełnia tylko tę ciepłą gamę kolorów…

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska,  autorka stron arte4you.com
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 38 = 43