Bolonia pamięta – 40 rocznica masakry na stacji w Bolonii

2 sierpnia 1980 o godzinie 10.25 miał miejsce najtragiczniejszy zamach  terrorystyczny z 85 ofiarami śmiertelnymi i ponad 200 rannymi, do jakiego doszło we Włoszech w Bolonii  po drugiej wojnie światowej na stacji kolejowej …

23 kilogramowa bomba zegarowa ukryta w walizce w poczekalni na stacji kolejowej wybuchła o godzinie 10.25. Do dziś widniejący przy dworcu zegar pokazuje właśnie tę godzinę dla upamiętnienia tragicznego dnia, w którym zginęło 85 osób.

Wybuch o wielkiej mocy zniszczył większość głównego budynku a także stojący na 1 peronie pociąg Adria Express 13534 Ancona-Basilea z pasażerami , zniszczył i powalił dach stacji, oraz parking taksówek. Strach i panika nie miały granic, gruzy  budynków i szczątki wielu ofiar były porozrzucane na kilkadziesiąt metrów……

Razem zginęło 85 ofiar, w tym 76 osób narodowości włoskiej, 3 niemieckiej , 2 ofiary z  Wielkiej  Brytanii, 1 ofiara z Hiszpanii , 1 ofiara z Francji, 1 ofiara z  Japonii, 1 ofiara z San Marino…. Najmłodsza z ofiar  miała zaledwie 3 lata (Angela Fresu), a najstarszy 86 lat (Antonio Montanari).

Co roku tysiące osób maszerowało przez centrum Bolonii i brało udział w uroczystościach z okazji  40 rocznicy upamiętnienia ofiar zamachu. W tym roku niestety ze względu na bezpieczeństwo z powodu pandemii koronawirusa  nie będzie można uczestniczyć w procesji ani innych uroczystościach.  2 sierpnia 2020 będzie to przywilej  tylko dla 1000 osób z obowiązkową rezerwacją.

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *