Cyberataki

Pandemia koronawirusa to nie tylko problemy gospodarcze czy zdrowotne, to też wzrost ekstremizmu i terroryzmu. W ciągu trzech miesięcy 2020 roku liczba fałszywych stron internetowych wyłudzających dane w ramach cyberataków z użyciem techniki phishingu wzrosła o 350 proc. – poinformował dyrektor ONZ ds. przeciwdziałania terroryzmowi Władimir Woronkow.

Woronkow cytowany w piątek przez agencję Associated Press powiedział, że wiele fałszywych witryn wykorzystywanych przez hakerów do phishingu obiera za cel podmioty z branży medycznej, choćby
szpitale i systemy teleinformatyczne dla ochrony zdrowia, co wpływa na zakłócanie ich pracy w szczególnie trudnym czasie pandemii COVID-19.

Wzrost liczby stron wykorzystywanych do phishingu wpisuje się w szerszą tendencję rosnącego natężenia cyberprzestępczości widocznego w ostatnich miesiącach, dodał Woronkow przed Radą Bezpieczeństwa ONZ.


Tym zagadnieniom poświęcony był Wirtualny Tydzień Przeciwdziałania Terroryzmowi, który ONZ zorganizowało w ubiegłym miesiącu. W spotkaniach online wzięli udział przedstawiciele 134 krajów, a także 88 organizacji obywatelskich i sektora prywatnego, 47 organizacji międzynarodowych i regionalnych, a także 40 instytucji działających w strukturach ONZ.


Z rozmów prowadzanych w ramach spotkań wynika, że państwa członkowskie ONZ są skupione na „radzeniu sobie z kryzysem zdrowotnym i humanitarnym wywołanym przez COVID-19” jak powiedział
Woronkow, jednocześnie przypominając o zagrożeniu, jakie stwarza terroryzm.


„W wielu regionach świata terroryści wykorzystują lokalne trudności i słabość administracji dla przegrupowania się i odzyskania kontroli” – dodał dyrektor ONZ, bo pandemia koronawirusa może przełożyć się na wzrost ekstremizmu i terroryzmu przede wszystkim przez uwypuklenie nierówności i wzmożenie lokalnych konfliktów.


Każde zachwianie równowagi dotychczasowej prowadzi do zakłóceń i prób zdobycia władzy czy pozycji. Pandemia i kryzys przez nią wywołany nie jest tu wyjątkiem.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *