We Włoszech targi od 1 września, ale i eventy online w dobie pandemii

COVID-19 spowodował ogromne straty w wielu branżach. Jedną z tych, które dotknął szczególnie mocno jest branża eventowa i targowa.


Włochy, dla których organizacja targów jest wyjątkowo ważna – każdego roku wystawia się na nich około 200 000 wystawców, a 20 milionów je odwiedza, generując biznes w wysokości 60 miliardów euro – ten rok jest wyjątkowo dramatyczny. Odwołano lub przełożono na kolejne lata ponad 100 dużych imprez międzynarodowych. Z ogromnym napięciem czeka się na otwarcie możliwości organizowania targów od 1 września, zgodnie z dekretem Dpcm z 31 lipca. Mimo, że i tak międzynarodowe duże targi, które miały odbywać się jesienią jak np. bolońskie CERSAIE zostały
odwołane, jeszcze wiele imprez targowych ma szansę się odbyć, choć jak powiedział Maurizio Danese, prezydent AEFI, które skupia 40 głównych organizatorów targów – w 2020 roku organizatorzy targów poniosą stratę w wysokości minimum 70 procent przewidywanych przed
pandemią wpływów.

Jak przedstawiło w swoich szacunkach PredictHQ, w wyniku odwołania tylko 10 największych na świecie imprez technologicznych bezpośrednie straty przekraczają 1 mld dol. Samo odwołanie Mobile World Congress w Barcelonie to strata blisko 0,5 mld dol.


Pustkę wypełniają eventy online. Microsoft i Apple zareagowały błyskawicznie, organizując np. kursy dla programistów w formacie online.

Foto: Pixabay

Wirtualna rzeczywistość to możliwość przeprowadzenie dowolnie dużych wydarzeń eventowych praktycznie z jednego studia. Polacy szybko wykorzystali nowe możliwości – o ponad 1100 proc. wzrosła aktywność webinarowa w ciągu dwóch miesięcy pandemii – wynika z badań ClickMeeting, podczas gdy w Niemczech było to 519 proc., w Grecji – 868 proc., a w USA – tylko 39 proc. Organizacja tego typu wydarzeń online stała się dla wielu firm głównym narzędziem zarobkowym. Eksperci prognozują, że nawet po ustaniu pandemii platformy webinarowe będą chętnie
wykorzystywane przez firmy i szkoleniowców.


Przed pandemią wiele wydarzeń online organizowano w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Pandemia spowodowała, że dziś na pierwszych miejscach wśród krajów, które mają bardzo duży wzrost w wykorzystaniu narzędzi webinarowych, są państwa europejskie.


Szybko rozwijają się płatne webinary, które sprawdzają się jako metoda na prowadzenie komercyjnych szkoleń i kursów online. Z webinarów korzystają zarówno małe, jak i duże firmy.

Jednak targi, z bezpośrednim kontaktem wystawiający – zwiedzający, przez wielu nadal uznawane są jako najskuteczniejszy sposób tak pokazania swoich wyrobów jak i sprawdzenia ich jakości. Kontakt bezpośredni odgrywa tu największą rolę.


Jakie targi mogą się jeszcze odbyć we Włoszech, sprawdzimy min .na
https://www.aefi.it/it/calendario/
https://www.bolognafiere.it/calendario-italia/
https://www.fieramilano.it/calendario.html

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *