Nie tylko Polska ma problem z emigracją zarobkową na dużą skalę, Włochy również dotknęła tzw. „fuga di cervelli” – czyli emigracja zarobkowa wykształconych absolwentów studiów wyższych. Czy zapowiada się odwrócenie tego trendu?
Według ostatnich sondaży przedstawionych w Rzymie w raporcie „Talents in Motion” aż 71% młodych dobrze wykształconych Włochów, którzy w ostatnich latach wyjechali na emigrację zarobkową, deklaruje, że chce powrócić do kraju w realiach Covid-19 i post Covid.
Badania wykazują, że z przemian strukturalnych w gospodarce powstałych na skutek kryzysu związanego z koronawirusem mogą narodzić się nowe możliwości rozwoju i kariery. Młodzi, poniżej 35 lat absolwenci szkół wyższych są gotowi powrócić do Włoch i tutaj szukać pracy, również dzięki znacznie większej ofercie smart working. Okres pandemii miał bowiem znaczący wpływ na zawodowy styl życia i aspiracje włoskich talentów (ponad 40% młodych wykształconych ludzi przewiduje duże zmiany w swoim stylu życia i karierze).
Co prawda 96% badanych posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności aby pracować zdalnie, ale jednocześnie zwraca uwagę, że tylko 40% włoskich infrastruktur jest gotowych do obsługi i wdrożenia smart working na dużą skalę. Dlatego zarówno politycy, jak i świat akademicki i biznesu muszą połączyć siły i starać się stworzyć jak najlepsze warunki, aby powrotna migracja talentów rzeczywiście miała pozytywny odzew. Minister ds. Południa i spójności terytorialnej, Giuseppe Luigi Calogero Provenzano, podkreśla, że temat powrotu młodych talentów ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Włoch. Potrzebna jest konkretna strategia, inwestycje i wprowadzanie innowacji w skali całego kraju stawiając na pierwszym planie młodych utalentowanych ludzi i tworząc w ten sposób lepsze warunki do szybkiego rozwoju gospodarczego.
Przewodnicząca ” Talent in Motion”, Patrizia Fontana dodała że trzeba wykorzystać ten moment i stworzyć nowe warunki rozwoju, które zapewnią młodym ludziom przebywającym dziś za granicą możliwość powrotu do Włoch tak aby nie musieli przy tym rezygnować ze swoich ambicji zawodowych”.