71% młodych wykształconych emigrantów chce powrócić do Włoch

Nie tylko Polska ma problem z emigracją zarobkową na dużą skalę, Włochy również dotknęła tzw. „fuga di cervelli” – czyli emigracja zarobkowa wykształconych absolwentów studiów wyższych. Czy zapowiada się odwrócenie tego trendu?

Według ostatnich sondaży przedstawionych w Rzymie w raporcie „Talents in Motion” aż 71% młodych dobrze wykształconych Włochów, którzy w ostatnich latach wyjechali na emigrację zarobkową, deklaruje, że chce powrócić do kraju w realiach Covid-19 i post Covid.

Badania wykazują, że z przemian strukturalnych w gospodarce powstałych na skutek kryzysu związanego z koronawirusem mogą narodzić się nowe możliwości rozwoju i kariery. Młodzi, poniżej 35 lat absolwenci szkół wyższych są gotowi powrócić do Włoch i tutaj szukać pracy, również dzięki znacznie większej ofercie smart working. Okres pandemii miał bowiem znaczący wpływ na zawodowy styl życia i aspiracje włoskich talentów (ponad 40% młodych wykształconych ludzi przewiduje duże zmiany w swoim stylu życia i karierze).

Co prawda 96% badanych posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności aby pracować zdalnie, ale jednocześnie zwraca uwagę, że ​​tylko 40% włoskich infrastruktur jest gotowych do obsługi i wdrożenia smart working na dużą skalę. Dlatego zarówno politycy, jak i świat akademicki i biznesu muszą połączyć siły i starać się stworzyć jak najlepsze warunki, aby powrotna migracja talentów rzeczywiście miała pozytywny odzew. Minister ds. Południa i spójności terytorialnej, Giuseppe Luigi Calogero Provenzano, podkreśla, że temat powrotu młodych talentów ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Włoch. Potrzebna jest konkretna strategia, inwestycje i wprowadzanie innowacji w skali całego kraju stawiając na pierwszym planie młodych utalentowanych ludzi i tworząc w ten sposób lepsze warunki do szybkiego rozwoju gospodarczego.

Przewodnicząca ” Talent in Motion”, Patrizia Fontana dodała że trzeba wykorzystać ten moment i stworzyć nowe warunki rozwoju, które zapewnią młodym ludziom przebywającym dziś za granicą możliwość powrotu do Włoch tak aby nie musieli przy tym rezygnować ze swoich ambicji zawodowych”.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.