Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem?

Kuchnia jest wizytówką domu i jego centralnym punktem. To właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu na wspólnym gotowaniu czy podejmując gości. Warto zatem zadbać o to, by urządzić ją w dobrym stylu i by cieszyła oko, ale i nie nastręczała trudności w utrzymaniu porządku. Jak sprawić, by meble na wysoki połysk zawsze zachwycały? Czym je czyścić, by nie doszło do uszkodzeń i zarysowań? Sprawdźmy.

Uwaga na folię ochronną, czyli jak czyścić meble lakierowane po zdjęciu zabezpieczeń?

Jeśli jesteśmy posiadaczami nowego kompletu mebli kuchennych łatwo zauważymy, że lakierowane fronty pokryte są specjalną folią ochronną, która stanowi dla nich zabezpieczenie. Wielu użytkowników po zdjęciu folii popełnia ogromny błąd-od razu przystępując do czyszczenia mebli silnymi detergentami w postaci mleczek, sprayów do kurzy i mokrych ściereczek. Tymczasem w ten sposób możemy łatwo uszkodzić lakier, który dopiero po zdjęciu zabezpieczeń zaczyna się utwardzać. Pamiętajmy, by po zerwaniu folii nie czyścić frontów przynajmniej przez okres 30 dni-jeśli zajdzie konieczność nasze nowe półki i szuflady na wysoki połysk możemy przetrzeć wyłącznie na sucho dobrej jakości ściereczką z mikrofibry. Zbierze ona kurz, nie uszkadzając frontów. 

Najczęstsze błędy w czyszczeniu mebli lakierowanych na wysoki połysk

Jak każde meble z płyty MDF, tak i meble na wysoki połysk nie lubią zbyt intensywnego i długiego kontaktu z wodą. Jeśli zatem doszło do drobnego zalania, na przykład podczas przygotowywania obiadu lub umyliśmy meble zbyt dużą ilością wody pamiętajmy by od razu wytrzeć je do sucha i nie doprowadzić do rozpulchnienia płyty i odbarwienia koloru mebli. Jeśli nie zwrócimy na to odpowiedniej uwagi zajdzie konieczność wymiany całego frontu. Mebli na wysoki połysk nie czyścimy również silnymi detergentami jak mleczka do łazienek czy preparaty kuchenne- może to spowodować ich szybkie zmatowienie. 

Minimalizm wskazany, czyli jak właściwie zadbać o meble kuchenne na wysoki połysk

Wbrew pozorom dbanie o meble kuchenne na wysoki połysk nie jest skomplikowane, wymaga jednak od nas czujności i zwracania uwagi przy przygotowywaniu posiłków i korzystania z kuchni. Każde zabrudzenie musimy usunąć od razu, by nie doszło do jego zaschnięcia. Uchronimy w ten sposób meble przed odbarwieniami i zarysowaniami. Meble lakierowane najlepiej myć niewielką ilością wody z delikatnym dodatkiem płynu do mycia naczyń lub specjalnie dedykowanymi do tego preparatami do mebli na wysoki połysk. Tuż po umyciu dokładnie wycieramy wszystkie powierzchnie, by nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia. Specjaliści zajmujący się stolarką kuchenną zalecają również nałożenie na meble kuchenne wosku samochodowego lub zabezpieczającego, które szybko utwardzą lakier, a całość ochronią przed zarysowaniami i odpryskiem. Pamiętajmy także o korzystaniu z okapu kuchennego przy każdym korzystaniu z kuchni- w ten sposób oszczędzimy i sobie żmudnej pracy przy czyszczeniu mebli z tłuszczu, a samą kuchnię chronimy przed zawilgoceniem.

Więcej informacji znajdziecie na interio-meble.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 1 =