Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy na grobie generała Władysława Andersa i młodzieżowy rajd uczniów szkół polonijnych na Monte Cassino

W maju bieżącego roku minęło 50 lat od śmierci generała Władysława Andersa. Z powodu pandemii, nikt nie mógł oddać należytego hołdu poległym żołnierzom 2. Korpusu Polskiego i ich przywódcy, w miejscu gdzie zostali pochowani. Od zeszłego roku planowany był rajd młodzieży ze szkół polonijnych we Włoszech na cmentarzu w Monte Cassino, ale niestety wszelkie tego typu inicjatywy zostały zawieszone.

24 września 2020 roku, podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy we Włoszech, w ceremonii złożenia kwiatów i chwili zadumy na cmentarzu wojennym udział wzięła nie tylko para prezydencka, ale także przedstawiciele uczniów Szkoły Polskiej w Rzymie, Szkoły Polskiej w Ostii, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie, Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders z Ankony, Maceraty i Perugii; Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Marii Montessori przy Stowarzyszeniu „Apolonia”. Szkoły wykorzystały ten dzień na zrealizowanie zaplanowanego rajdu.

Dzięki Wydziałowi Konsularnemu Polski w Rzymie program spotkania był bardzo bogaty. Rano uczniowie wraz z opiekunami i panią konsul Agatą Ibek-Wojtasik dotarli do parku Albaneta, a następnie ścieżką doszli do Pomnika Wojennego 4. Pułku Pancernego SKORPION. Monument został wykonany ze szczątków „Sultana”, czołgu Sherman wysadzonego w powietrze przez miny podczas polskiego szturmu w maju 1944 roku, kiedy to w tragiczny sposób życie straciło 5 członków załogi. 

Wszyscy polonijni uczniowie z zaciekawieniem słuchali przewodniczki Muzeum na Monte Cassino, pani Stelli Tarnogrodzkiej, opowiadającej o najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej. Była to bardzo ciekawa i nietuzinkowa lekcja historii w terenie dla młodych Polaków we Włoszech. Po krótkim odpoczynku, w drodze powrotnej uczniowie na znak jedności i podkreślenia swej tożsamości narodowej rozpostarli 10 metrową flagę polską. 

Po dotarciu do bramy cmentarnej, przygotowane zostały poczty sztandarowe, a z plecaków wyjęte zostały papierowe, ręcznie robione maki, symbol przelanej w tym miejscu polskiej krwi. Przejęci tą chwilą uczestnicy rajdu weszli na płytę cmentarną, aby przygotować się do oficjalnej ceremonii złożenia kwiatów w obecności nie tylko córki generała Anny Marii Anders, ale i samego Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Z lekkim opóźnieniem rozpoczęto część oficjalną uroczystości przy dźwięku trąbki. W obecności przedstawicieli władz lokalnych i wojskowych Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów przy Krzyżu Virtuti Militari, upamiętniając bohaterski czyn polskich żołnierzy. Para prezydencka poświęciła chwilę na krótkie rozmowy z włoską reprezentacją, a następnie udała się na krótkie zwiedzanie cmentarza.

Młodzież szkolna, ustawiona przy pierwszym rzędzie grobów, czekała na spotkanie z Prezydentem. Dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z głową państwa. Ciepłe powitanie pierwszej damy zachęciło młodych ludzi do rozmowy. Wielu z nich odpowiadało na pytania, a czysta polszczyzna uczniów zaskoczyła rozmówców. Dzieci obdarowały zacnych gości papierowymi makami i rysunkiem przedstawiającym drzewo, które wyrasta u podnóża Monte Cassino. Jego liście to kolorowe odciski palców uczniów, które symbolizują rozwój tożsamości narodowej polskiej młodzieży. Tak właśnie owocują lekcje historii w terenie, gdzie uczeń, w miejscu walk i śmierci polskiego żołnierza, docenia uniwersalne wartości moralne.

Foto Grzegorz Jakubowski, źródło www.prezydent.pl

Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnego pamiątkowego zdjęcia z Prezydentem RP i jego małżonką, którzy na pożegnanie złożyli nauczycielom życzenia z okazji ich nadchodzącego święta. Ogromne podziękowania zostały również skierowane do reprezentacji przybyłych rodziców i opiekunów polskiej młodzieży, za ich wysiłek i pracę nad dwujęzycznością pociech.   

Para Prezydencka skierowała się do wyjścia, a tam została obdarowana symbolicznym fularem i rozetą od przedstawiciela Associazione Nazionale Combattenti e Reduci, sekcja Macerata, jako symbol przyjaźni polsko włoskiej. Ostatnim punktem programu była konferencja prasowa i wizyta w muzeum przy bramie cmentarza. 

Młodzież szkolna, po złożeniu symbolicznych maków na grobach polskich żołnierzy, rozdzieliła się na dwie grupy. Jedna z nich została, aby zwiedzić Muzeum 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino, druga zaś autokarami pojechała do Piedimonte San Germano, na Wzgórze Pamięci, aby pod polskim pomnikiem złożyć symboliczny bukiecik i spotkać się z burmistrzem Piedimonte San Germano panem Gioacchino Ferdinandi. Do dyspozycji uczniów był pan Damiano Parravano, prezes Stowarzyszenia Linia Gustawa, znawca historii 2. Korpusu Polskiego i przyjaciel Polaków.

Foto Ewa Nadzieja
Foto Ewa Nadzieja

Dzień był pełen wydarzeń, uczniowie wraz z opiekunami wrócili do domów szczęśliwie, bogatsi w emocje, wrażenia, wiedzę i przemyślenia. 

Foto: Mauro Radici

Korespondencja: Anna Traczewska, Szkoła Języka i Kultury Polskiej Anders
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =