Relacja z wystawy fotograficznej Operazione ,,Tempesta” z galerią najciekawszych zdjęć

2 października b.r. w Muzeum Wolności (Museo Memoriale della Libertà) w Bolonii odbyła się innauguracja wystawy Operazione ,,Tempesta” o Powstaniu Warszawskim.

Wystawa powstała z inicjatywy Polsko-Włoskiego Stowarzyszenia ,,Natura i Sztuka” z Bolonii, prowadzonego przez Stanisławę i Fausto Branchi.

Associazione Italo-Polacca ,,Natura e Arte” z Bolonii, na zdjęciu Fausto Branchi

Przedstawione na wystawie zdjęcia pozostaną tu na stałe. W muzeum znajduje się także wiele fotografii Edo Ansaloni przedstawiających wyzwolenie Bolonii z udziałem 2 Korpusu Polskiego. Głównym tematem wystawy było Powstanie Warszawskie.

Z tej okazji Pani Konsul Generalna RP Adrianna Siennicka wygłosiła bardzo wzruszające przemówienie. Opowiedziała między innymi o krótkim 16. minutowym filmie zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości , który miała okazję zobaczyć w Warszawie. Film trzymający mocno w napięciu, w technice 360 stopni, dzięki której widzowie mogli poznać trudną historię Powstania Warszawskiego.

Pani Konsul Generalna RP Adrianna Siennicka

,,Jak to możliwe, że w ciągu 16 minut można opowiedzieć całą historię? Oglądając ten film wydaję się być naprawdę w tamtych tragicznych chwilach , w pewnym momencie znalazłam się na warszawskich ulicach miasta i w kanałach .Uwierzcie było naprawdę bardzo trudno wytrzymać 16 minut. Chciało się stamtąd uciec. Potem tylko zadałam sobie pytanie jak oni mogli tam wytrzymać przez 63 dni? Potem szybko zrozumiałam dlaczego film trwa tylko 16 minut” – powiedziała Pani Konsul.

Na wystawę przybyła liczna grupa osób. Oprócz wymienionej wyżej Pani Konsul Generalnej RP Adrianny Siennickiej obecni byli członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich z Rzymu,

Członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich z Rzymu

grupa rekonstrukcji historycznej ,,Gruppo di revocazione storica Aquila Bianca”,

Gupa rekonstrukcji historycznej ,,Gruppo di revocazione storica Aquila Bianca”

mgr Iwona Stachura, kierownik Polskiej Szkoły w Bolonii 2 Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii, Bernadeta Grochowska, prezes stowarzyszenia Associazione Polonia z Ceseny, Pier Luigi Consorti, laureat nagrody Polak roku we Włoszech, zasłużony w promowaniu Polski i wiedzy o Polsce, organizator wystaw o tematyce polskiej w Forli, odznaczony medalem ,,Pro Patria” za szczególne usługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele rodzin kombatantów 2 Korpusu Polskiego, Anna Pankowska sekretarz i współzałożyciel Associazione dell’AMBRA z Savignano sul Panaro , Gabriele Ravanelli, prezes Stowarzyszenia Eredità e Memoria di Imola.

Gabriele Ravanelli ,prezes Stowarzyszenia Eredità e Memoria di Imola

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 46 = 52