Firmy w czasie pandemii – kto zyskuje a kto traci?

Trzy czwarte polskich firm przewidywało na początku lockdownu, że wychodzenie z pandemii nie przekroczy roku. Obecnie blisko jedna trzecia zakłada, że stan ten potrwa wiele lat – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Gospodarka na kwarantannie. Polska na tle Europy”.


Firmy zaciskają pasa i tną koszty gdzie tylko jest to możliwe. Wypowiadają powierzchnie biurowe, bo pracownicy pracują zdalnie. Wypowiadają umowy o pracę lub zmniejszają wymiar godzin . Ta tendencja, jak się wydaje, nie minie szybko. Firmy, które zdecydowały się na pracę w trybie zdalnym w związku z pandemią COVID-19, często zapowiadają przejście na tzw. home office na stałe, nawet po zakończeniu pandemii. Na opuszczaniu biur przez firmy najbardziej ucierpią deweloperzy, ale także przedsiębiorstwa z sektora modowego oraz transportowego. Puste biura to też puste stołówki czy restauracji w dzielnicach biurowych.

W scenariuszu „home office” są też rzadsze wyjazdy służbowe, które zostały zastąpione przez wideokonferencje. Jeśli ten trend się utrzyma, to odbije się to jeszcze bardziej na hotelach, restauracjach, pociągach ale też i na …zapotrzebowaniu na odzież biurową, taką jak garnitury, krawaty czy kostiumy.

Foto: Pixabay


Pandemia COVID-19 i praca z domu to mniejsze wykorzystanie samochodów, czyli też spadek zakupu benzyny czy wizyt w warsztatach samochodowych.


Jedni tracą, a inni zyskują na trybie zdalnym. Praca w domu wymaga nowego zaaranżowania przestrzeni – nowego biurka czy krzesła, ale też komputera czy silniejszego internetu, którym trzeba będzie podzielić się ze zdalnie uczącymi się dziećmi.

COVID-19 stanie się kiedyś odległym wspomnieniem, ale czy zdołamy wrócić do rzeczywistości sprzed pandemii? Firmy muszą pamiętać, aby zachowywać się godnie i odpowiedzialnie w tym trudnym okresie. Odbudować nadszarpniętą reputację i więzi międzyludzkie będzie trudno. Najcenniejsi pracownicy wybiorą firmy, które mimo problemów zachowują się dziś lojalnie wobec swoich kadr. Konsumenci też potrafią wybierać i sięgną po produkty czy usługi oferowane przez solidnych,
przyjaznych i sprawdzonych w okresie pandemii dostawców.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 − 19 =