Jak działa i co to jest agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej to wyspecjalizowany podmiot rynku pracy, który rekrutuje i dostarcza pracowników na potrzeby firm, które ich poszukują. Przy czym formalnym pracodawcą pozostaje zawsze agencja pracy tymczasowej, które bierze na siebie wszystkie formalności związane z procesem rekrutacji i późniejszym zatrudnieniem pracownika tymczasowego.

Agencja pracy tymczasowej poszukuje, rekrutuje, niekiedy również szkoli pracowników poszukiwanych przez firmy na rynku pracy. Niektóre agencje pracy tymczasowej wyspecjalizowały się w zatrudnianiu i delegowaniu pracowników do pracodawców za granicą. Inne dostarczają fachowy personel dla branż budowlanych, transportowych czy energetycznych.

Bez względu na miejsce docelowe pracy współpraca z agencją pracy tymczasowej ma zawsze charakter trójstronny. Umowę z agencją podpisuje bowiem firma poszukująca pracowników (klient agencji), jak i pracownik, który będzie świadczyć pracę na rzecz firmy, podpisując jednak umowę o pracę tymczasową z agencją, która go do tej firmy deleguje.

Współpraca z agencją – korzyści dla pracodawcy i pracownika

Z punktu widzenia firmy współpraca z agencją pracy tymczasowej jest korzystna, zwłaszcza wtedy gdy z różnych przyczyn firma nie chce lub nie może samodzielnie poszukiwać pracowników. Do pracodawcy trafia bowiem poszukiwany pracownik o określonych umiejętnościach (uprawnieniach), którego obsługą zatrudnienia nie trzeba się zajmować, bierze to na siebie agencja pracy tymczasowej.

Pracownik współpracujący z agencją pracy tymczasowej może mieć z kolei pewność wypłaty pensji, jak również warunków, które zastanie u pracodawcy. Ma to szczególne znaczenie, gdy delegowany jest za granicę. Solidne agencje zatrudnienia zawsze sprawdzają warunki pracy u pracodawców, do których wysyłają swoich pracowników.

Jak zarabia agencja pracy tymczasowej?

Istotne dla pracownika jest to, że od niego agencja pracy tymczasowej nie pobiera żadnej prowizji, dla niej klientem jest firma, do której deleguje pracownika. Wynagrodzenie agencji pracy tymczasowej może mieć różny charakter i jest zależne od porozumienia podpisanego z klientem agencji.

Zwykle jednak prowizja zależy od stopnia skomplikowania rekrutacji, specjalizacji pracownika i wysokości jego pensji. Agencji zależy więc na tym, by pracownik zarabiał tyle samo ile pracownicy na tych samych stanowiskach zatrudniani przez pracodawcę na tradycyjnych umowach etatowych.

Lista legalnych agencji zatrudnienia tymczasowego

Warto wiedzieć, że działalność gospodarcza, która polega na prowadzeniu agencji pracy tymczasowej, jest działalnością regulowaną, agencja taka jest bowiem instytucją rynku pracy. Każdy podmiot zajmujący się pośrednictwem w oferowaniu pracy tymczasowe traktowany jest jak agencja zatrudnienia i musi być wpisany na listę podmiotów w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Sprawdzenie na tej liście czy podmiot oferujący zatrudnienie tymczasowe prowadzi swoją działalność legalnie, powinno być pierwszym krokiem każdego potencjalnego pracownika i firmy, która z agencją chce nawiązać współpracę.

Artykuł powstał we współpracy z atlaswork.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *