Krawat – maseczka czyli połączenie włoskiej galanterii z bezpieczeństwem

W szafie każdego mężczyzny znajdzie się krawat w klasycznym ciemnym odcieniu (najczęściej czarny, granatowy lub bordowy), w prążki lub w kratę. Bardziej odważni oraz miłośnicy trendów siegają po nietypowe barwy takie jak różowy, fioletowy czy żółty. W ten sposób wprowadzają do swoich formalnych stylizacji element dystansu i zabawy modą. Wielu panów dbając o schludny wygląd i dobry styl, dobiera swoje krawaty w zależności od upodobań, trendów, sezonu i aktualnej pogody. Jest jedynie dodatkiem do całego stroju, ale nie jego głównym elementem.


Męski krawat jest jednym z akcesoriów, które towarzyszą mu przez cały dzień. Szukając modnego krawata, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakim typem garderoby będzie się go zestawiać. W sytuacji formalnej lub w podniosłych okolicznościach, jedynym wyborem pozostaje dobrze skrojony i uszyty garnitur. Wielu panów właśnie do jego koloru, wzoru oraz faktury dobiera swój krawat. Inni natomiast kierują się barwą, wzorem i surowcem, z którego wykonane są skarpety (zawsze długie i pod kolana). Wszystko zależy od fantazji, własnego stylu i wyczucia estetycznego.

Co jest niezbędne, aby męski dodatek do koszuli był określany mianem dobrej jakości? Otóż ruchomy szew gwarantuje, że krawat „żyje” i nie jest zszyty na sztywno. Jest to szczególnie istotne przy wiązaniu pod szyją. Wtedy cała konstrukcja poddawana jest naprężeniom i rozciąganiu w okolicach węzła. Ponadto, szwy boczne – a zazwyczaj są to dwa poprzeczne rygielki, które dodatkowo wzmacniają konstrukcję krawata. Co więcej, jego „dusza” powinna być wykonana ze specjalnego wkładu wełnianego (ewentualnie wełniano-bawełnianego). Ten rodzaj płótna, utrzymuje sztywność konstrukcji, ale jest też bardzo miękki i elastyczny – to cechy charakterystyczne wełny, które gwarantują, że krawat po rozwiązaniu nie będzie się trwale zaginał i deformował.


Od początku tego roku borykamy się z ciężką sytuacją związaną z pandemią. Musimy stosować się do zaleceń, a wśród nich jest obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Pomysłowi włoscy styliści stworzyli pierwszy męski krawat, który w razie potrzeby można przekształcić w maskę ochronną.

Włoscy projektanci mody są znani z kreatywności – zawsze idącej w parze z
praktycznością. Ponieważ czasami to co piękne niekoniecznie jest też funkcjonalne…

W rzeczywistości ten element męskiej garderoby powstał, aby sprostać codziennym potrzebom ochrony górnych dróg oddechowych. Jego konstrukcja to przedłużenie linii krawata, tak aby w razie potrzeby mógł również stać się maseczką.


Użuteczna maska krawatowa „Vattin” została wymyślona i stworzona przez Ulturale, znaną neapolitańską firmę krawiecką. Ten modny dodatek to fenomenlany pomysł, który zdecydowanie idzie w parze z obowiązkowymi zaleceniami w dobie Koronawirusa. Nota bene – bez konieczności rezygnacji z elegancji i zachowania komfortu.


Oczywiście ze strony technicznej, obróbka produktu w tym przypadku ma fundamentalne znaczenie. Ze względu na wymogi higieniczne tkanina jest poddawana specjalnej obróbce 3-fazowej. W ten sposób łatwo ją utrzymać w czystości i poddać sterylizacji. Dodatkowo, materiał, z którego powstał krawat-maseczka, przeszedł proces antybakteryjny z wykorzystaniem jonów srebra.


Gwoli ścisłości dodam, iż nowatorska nazwa krawata „Vattin” wyraźnie pomaga podkreślić potrzebę zachowania dystansu społecznego. Pomimo swojej użyteczności nie jest w zasięgu każdego, ponieważ jego cena to… około 170,00€.

Przypis od autorki: temat źródłowy został zaczerpnięty z włoskiego artykulu, pt.: „L’eleganza italiana incontra la versatilità con la prima cravatta – mascherina” (Magazine Unico&Bello).

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Biura Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, doradca polsko-włoskich
kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro. Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *