Jak Polacy spędzają czas w Internecie?

Czy też masz wrażenie, że gdy siadasz do swojego komputera lub otwierasz smartfona, by „tylko szybko coś sprawdzić”, za każdym razem jakimś cudem ucieka Ci godzina lub dwie i nawet nie pamiętasz już, co takiego pilnego chciałeś wyszukać? Czy próbując kupić jedną rzecz na Allegro, „wychodzisz” po godzinie z pełnym koszykiem? A czas spędzony na mediach społecznościowych w ciągu roku wystarczyłby na zbudowanie kilku domów?

Nie tylko Ty tak masz! Internet to najpopularniejszy złodziej czasu i problem nieświadomego wsiąkania w media społecznościowe, portale informacyjne i platformy sprzedażowe jest powszechniejszy niż kiedykolwiek. I o ile każdy naród szuka w Internecie innych zagadnień, to jest to już fenomen na skalę światową i dotyka coraz młodszych użytkowników sieci. Gdzie ucieka nam czas, który spędzamy w wirtualnej rzeczywistości? Przekopaliśmy cały Internet, by się tego dowiedzieć, więc czytaj dalej!

 Nawyki internetowe Polaków 

Według raportu McKinsey „Digital Poles – e-revolution accelerates” (Cyfrowi Polacy – wirtualna rewolucja przyspiesza), opartego na ankietach przeprowadzonych na grupie 1,5 tysiąca Polaków, najwięcej czasu spędzamy na komunikację z bliskimi. Komunikacja online stanowiła w badanej grupie przeciętnie aż 78% całego czasu spędzonego na kontaktach z innymi! Sprowadzało się to do tego, żw czas spędzany na mediach społecznościowych stanowił przeważającą część całej aktywności grupy, a portale te aż dla 72% respondentów były źródłem codziennych informacji o świecie.

Raport brał pod uwagę osoby w wieku 15 do 64 lat, które korzystają z Internetu codziennie, niezależnie od tego, czy w celach prywatnych, czy służbowych. Co prawda, badanie przeprowadzono już w 2016, stąd należy spodziewać się sporych zmian w naszych nawykach w sieci, jednak ten wyczerpujący raport dostarcza wielu cennych informacji na temat naszych upodobań internetowych.

Zakupy przez Internet coraz popularniejsze wśród Polaków 

Portal Ecommerce News Europe podaje również, że już w 2016 roku jeden na czterech Polaków planował wydawać dużo większe kwoty niż dotychczas na swoje wydatki elektroniczne. Pamiętajmy, że do tej kategorii zaliczają się nie tylko zakupy online i nabywanie produktów fizycznych z dostawą do domu. 

Sporą część takich wydatków stanowi zakup rozrywki w Internecie, w tym wpłaty na subskrypcję na kanałach filmowych (w tym VOD, Netflix czy Amazon Prime), prenumerata czasopism elektronicznych, dostęp do portali informacyjnych, zakup gier online i dodatków do nich, wpłaty na konto gracza na polskie kasyno online, a nawet kursy doszkalające przeprowadzane przez Internet, nauka języków obcych, korepetycje. Oraz wszystkie inne możliwe płatne rozrywki, z których lubimy korzystać przez Internet. 

Raport, na który powołuje się Ecommerce News, to badanie agencji Gemius zatytułowane „E-commerce in Poland 2016. Gemius for e-Commerce Polska”. Podaje on, że Polacy pokochali internetowe zakupy i wydają na nie nie tylko sporą część swojego dochodu, lecz również spędzają na takiej rozrywce sporo swojego wolnego czasu. Mężczyźni kupują zazwyczaj więcej elektroniki i gadżetów, a kobiety książek, muzyki i filmów. Obie płcie uwielbiają zakupy odzieżowe i nabywanie nowych dodatków oraz, co ciekawe, telefonów komórkowych. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *