Jak działa oczyszczacz powietrza?

Nadciśnienie, bóle głowy, kłopoty z układem krążenia, alergie i częste infekcje górnych dróg oddechowych to zaledwie kilka przykładów tego, czego przyczyną może być zanieczyszczenie powietrza. Nie można go więc bagatelizować, a najlepiej w swoim domu lub miejscu pracy postawić oczyszczacz powietrza.

Każdy, kto mieszka w większym mieście i wyjedzie wysoko w góry lub w inne miejsce, gdzie jest czyste powietrze, od razu poczuje, że oddycha pełną piersią. Tak samo odczuje zmianę, kiedy nagle wiedzie do miasta, zwłaszcza zimą. Jednak ta zmiana wcale już miła nie jest. Powietrze ma nieprzyjemny zapach, zaczynamy kaszleć, drapie nas w gardle. Dzięki inwestycji w oczyszczacz powietrza, nawet kiedy mieszkamy w miejskiej aglomeracji, możemy oddychać powietrzem dobrej jakości. Sprawdźmy, w czym tkwi tajemnica oczyszczaczy.

Jak to działa?

Właściwie można to bardzo prosto wyjaśnić. Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Tam przechodzi ono przez specjalne filtry, a następnie wraca do pomieszczenia, ale już bez szkodliwych związków. Nie wydaje się to skomplikowane, ale prawda jest taka, że cząsteczki zanieczyszczeń mogą być różnej wielkości. To m.in. z tego powodu w naszym oczyszczaczu będzie kilka różnych filtrów. Każdy z nich odpowiada za eliminację innych związków.

Jeden będzie eliminował kurz, sierść, okruchy i inne większe pod względem wielkości cząstek zanieczyszczenia. Inny usunie nieprzyjemne zapachy, a jeszcze inny będzie likwidował cząsteczki PM2.5, bakterie, wirusy i grzyby.

Czy jeden oczyszczacz wystarczy?

To zależy, jakie są nasze potrzeby i powierzchnia mieszkania. Przy mniejszym metrażu, prawdopodobnie będzie wystarczający. Pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na podaną przez producenta wydajność i powierzchnię, jaką oczyszcza. Jeśli natomiast mamy duże mieszkanie lub dom, jedno urządzenie może się okazać niewystarczające. Wtedy zaleca się zakup dwóch lub trzech, ale o mniejszej wydajności.

Gdzie najlepiej postawić oczyszczacz powietrza?

Kiedy już zaopatrzymy się w dobrej klasy urządzenie, powinniśmy się zastanowić nad tym, w jakim miejscu powinno stać. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie dla jego funkcjonowania. Należy przyjrzeć się rozmieszczeniu okien, jaka jest w pomieszczeniu wentylacja i obieg powietrza.

Oczyszczacz nie powinien stać za drzwiami, między dużymi meblami, we wnęce. W takim miejscu przepływ powietrza nie będzie tak sprawny, jak mógłby być. Tak samo zastanówmy się nad tym, czy chcemy, by oczyszczacz stał w okolicy korytarza lub przedpokoju. Wtedy również oczyszczacz nie będzie w pełni wyłapywał zanieczyszczeń z pomieszczenia, w którym go postawimy.

Urządzenie będzie doskonale pracować w pomieszczeniu zamkniętym. Jeśli ustawimy go w pokoju dziecka, salonie, sypialni i zamkniemy drzwi, to powietrze szybko będzie czyste. Poza tym musimy pamiętać o tym, że wraz z eksploatacją, zanieczyszczenia będą się osadzać na filtrach. Oznacza to, że konieczna będzie ich systematyczna wymiana. Trudno oczekiwać, że brudny filtr będzie sprawnie działać.

Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.