Polonia to My! – nowy portal polskiej młodzieży

Polacy na włoskiej ziemi to nie tylko członkowie stowarzyszeń, aktywiści, ludzie biznesu, uczniowie szkół. Polacy mieszkający na Półwyspie Apenińskim to również młodzież, niekoniecznie uczęszczająca do szkół polonijnych.  To młodzi ludzie biegle władający dwoma językami: polskim i włoskim, którzy wzrośli w obu kulturach, a którzy nareszcie zabrali głos. 

A właściwie ten głos został im dany dzięki projektowi zrealizowanemu przy współpracy wielu stron. Zarodek pomysłu od lat leżał w szufladzie Stowarzyszenia Nauczycieli Polonijnych w Rzymie, u jego prezes Danuty Stryjak. Dzięki finansowemu, ale i rzeczywistemu wsparciu ze strony pani konsul z Rzymu ‒ Agaty Ibek-Wojtasik to marzenie zostało przelane na papier i zaczęło nabierać formy. Ducha życia tchnęły w projekt pani Alina Mazańska, nauczycielka w Szkole Polskiej w Rzymie i Anna Siek, nauczycielka ze Szkoły Anders. Ich niezastąpione doświadczenie belfra i redaktora pozwoliło na zebranie grupy młodych ludzi polskiego pochodzenia i na stworzenie prawdziwej drużyny. Drużyny piszącej polskie teksty z życia wzięte, pełne zdjęć i tematyki under 30. Nie zostało nic innego jak znalezienie „pojemnika”, witryny dla napisanych artykułów lub nakręconych filmów, czy pstrykniętych zdjęć. Naprzeciw tej dobrze obiecującej drużynie wyszedł pan Mauro Radici z agencji Movinroots. Stworzył i zapoczątkował stronę internetową, nadał szatę graficzną i logo dla portalu www.poloniatomy.pl

I tak 12 grudnia 2020 roku odbyła się wirtualna inauguracja portalu. Po raz pierwszy młodzież z całych Włoch miała okazję się spotkać, aby przedstawić swoje wspólnie stworzone na odległość dzieło.

To właśnie takie było marzenie pani Danuty Stryjak, aby dorastająca polonia włoska poznała się i zrobiła coś razem. To właśnie w tych ludziach leży przyszłość Związku Polaków we Włoszech i innych polsko-włoskich stowarzyszeń. Rośnie nowa generacja z polskimi korzeniami, która jest w stanie komunikować się  równie dobrze w języku polskim jak i włoskim, w dodatku doskonale sobie radzi na platformie internetowej.

Częścią tej oto drużyny są: Nicola Secci z Sardynii, Kacper Jama z Mediolanu, Julia Radici i Sofia Lauri z regionu Marche; Angelika Tokarski, Weronika Goszczyńska, Martina Chmielewska i Dawid Modzelewski z Ostii; Sofia Di Ascenzi, Gaia Isola, Elisabetta Di Marzio Zavaglia, Daniel Zeneli, Jan Rzepka, Emanuel Burzyński z Rzymu.

W spotkaniu udział wzięli wszyscy ci, którzy przyczynili się do realizacji portalu, ale nie tylko. Wirtualną wiadomość i podziękowanie wyraziła pani ambasador RP Anna Maria Anders, obecna była pani Anna Kurdziel w reprezentacji ambasady polskiej w Rzymie, konsul honorowy RP z Ankony Cristina Gorajski Visconti, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny. Prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek wyraziła swój zachwyt i wyrazy uznania dla młodzieży polsko-włoskiej, doceniając ich pionierstwo godne do naśladowania również w innych krajach świata. Nie mogło zabraknąć nauczycieli i dyrektorów włoskich szkół polonijnych. 

Wśród kilkudziesięciu uczestników spotkania on line byli przede wszystkim młodzi ludzie, którzy już przesłali materiał do publikacji, bądź wyrazili zainteresowanie współpracą. Redaktorzy odpowiedzialni za poszczególne zakładki w kilku słowach przedstawili swoje sekcje, zapraszając czytelników do lektury. Choć to dopiero początek, strona ma już konkretne plany i zamierzone cele.

Na koniec dziennikarze in spe ogromnymi brawami nagrodzili panią Alinę Mazańską, Annę Siek i Maura Radici, gdyż znaleźli w nich ogromne wsparcie. Spotkanie zakończyło się wirtualnymi fajerwerkami i obietnicami styczniowych nowych publikacji. 

Tymczasem portal zaprasza do śledzenia swoich mediów społecznościowych na facebooku i instagramie. Wiadomość email można napisać na adres [email protected]

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, szkoła Anders.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 4