Sarsina, Emilia Romagna: odkryto zbudowany przez Polaków most Baileya. Niesamowite fakty i zdjęcia 2 Korpusu Polskiego

Most Baileya to rodzaj przenośnego stalowego mostu kratownicowego zaprojektowanego w czasie II wojny światowej dla wojskowych jednostek inżynieryjnych. Most został zaprojektowany przez Donalda Baileya. Po raz pierwszy był zastosowany we Włoszech w 1943 roku.

Polska stała się swoistym konkurentem dla grup mobilizujących naukowców badających działania  2. Korpusu Polskiego, który walczył we Włoszech i do dziś  budzi podziw oraz jest  inspiracją  do badań naukowych. Zdjęcia zrobione podczas wkroczenia 2 Korpusu Polskiego do Włoch są dokładnie analizowane w celu identyfikacji miejsc i wydarzeń.

Grupa polskich pasjonatów, z pomocą Angelo Rossi, zapalonego badacza z miejscowości Bagno di Romagna, odkryła w ten sposób dokładną lokalizację mostu Baileya, który powstał w tym miejscu podczas przemieszczania się frontu. Zdjęcie, od którego rozpoczęto badania, odnosiło się w podpisie do obszaru Mandrioli w regionie Emilia Romania,  ale konfiguracja otaczającego terenu nie zgadzała się. Wreszcie, dzięki przedwojennemu zdjęciu odzyskanemu przez Angelo Rossi, na którym widnieje most na Rio Crocetta przy południowym wejściu do Sarsiny wzdłuż starej prowincjonalnej drogi, stało się jasne, że most Baileya został zbudowany bezpośrednio na słupach starego mostu, wysadzonego pod koniec 1944 r. przez wycofujących się Niemców.

Tomasz Szular, jeden z polskich badaczy, Łukasz Seyda i Tobiasz Siotor.

,,Poszukujemy miejsc na starych fotografiach, a w szczególności 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Mieliśmy te stare zdjęcia czołgów z mostem, autorem był Tadeusz Szumański, oficer plutonu, oficjalny fotograf 2 Dywizji Pancernej w Warszawie. Nikt nie wiedział dokładnie, gdzie zostały zrobione. Teraz już to wiemy, wielkie uznanie należy się dla Angelo Rossi, któremu bardzo dziękujemy. „Udało nam się znaleźć jedno z najbardziej znanych miejsc polskich walk w Apeninach ”- mówi  z dumą  Łukasz Seyda – ,,Długa linia pojazdów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich przesuwa się między skałami i zbliża się do mostu Bailey zbudowanego na filarach mostu zniszczonego przez wycofujących się Niemców. Miejscem tym jest dolina Rio Crocetta, trudno było ją znaleźć, gdyż po wojnie most powstał w innym miejscu, a zamiast mostu Baileya obecnie znajduje się chodnik dla pieszych do zwiedzania .  Faktycznie, stara   trasa została odtworzona jako  przejcie  przez  park Parco delle  Marmitte dei Giganti.”

Wiedzieliśmy tylko, opierając się na wspomnieniach Bolesława Kukiełki, że 7 listopada 1944 r. pułk wyruszył na miejsce spoczynku z Monte Castello na południe, wzdłuż doliny Savio, przez przełęcz Mandrioli, do Chitignano koło Bibbiena. Jednak proste wyszukiwanie w Google Street View nic nie dało. Było to możliwe dopiero po połączeniu widocznych na zdjęciach fragmentów horyzontu. Wtedy Tomasz znalazł pasującą panoramę gór w okolicach Sarsiny. Dzięki naszym włoskim kolegom udało się znaleźć odpowiednie zdjęcia przedwojenne, które były w 100% potwierdzone.

Zdjęcia te (oznaczone literą A) wykonał fotograf z 2. Brygady Pancernej Tadeusz Szumański. Zrobił też więcej zdjęć w okolicy Sarsiny:

 B- pojazdy dowództwa brygady na Rynku w Sarsinie. W lewym dolnym rogu, Sherman „QUIZIL-RIBAT” dowódcy brygady.

 C – Valentine Bridgelayer i skład amunicji w pobliżu Mauzoleum Obulaco oraz Sherman przejeżdżający przez mury Sarsiny.

 D – ciężarówki 1 Pułku Kawalerii Krechowieckiej przejeżdżające przez most na wschód od Sarsiny

 E – ciągniki Sherman, które wypadły z jezdni, w Sorbano, Sarsina w tle.

 ,,Specjalne podziękowania za pomoc w poszukiwaniu kierujemy do naszych włoskich kolegów: Angelo Rossi, Stefano Valbruzzi i Marco Menonna.

,,Dla Polaków historia 2 Korpusu jest kultowa, w internecie można odnależć różne zdjęcia – komentuje Angelo Rossi – i jest ich wiele z okolic Sarsiny. Widziałem zdjęcia, ale wydawało się niemożliwe, że to obszar Mandrioli. Następnie poprzez  poszukiwania i badania kierowały  one do rejonu Sarsiny; przy wjeździe do Sarsiny droga przed wojną zmieniła kierunek schodząc z San Piero i znalazłem zdjęcie ze starym mostem. Ze zdjęć Polaków jasno wynika, że ​​most Bailey powstał  na słupach poprzedniego mostu

Dziękujemy bardzo panu Łukaszowi Seydzie za udostępnienie zdjęć i materiałów.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *