27 stycznia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miliony ofiar nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady – bo taka jest formuła UNESCO – nie mogą nigdy zostać zapomniane.

Ciągle jeszcze 27 stycznia, w tym szczególnym dniu dla ludzkości, pojawiają się określenia obozu Auschwitz nie zgodne z formułą UNESCO, czyli – podkreślmy to jeszcze raz – nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Ambasada RP w Rzymie, wychodząc naprzeciw corocznym dyskusjom, wystosowała komunikat do włoskich mediów: Auschwitz-Birkenau nie był polskim obozem.  W ostatnich dniach w różnych, na szczęście lokalnych włoskich portalach ponownie pojawiło się sformułowanie „polski obóz”. Jak ustaliła PAP, można je znaleźć między innymi na stronie tygodnika diecezji w Padwie, dziennika „Il Gazzettino” czy portalu Prealpina.

W apelu do włoskich mediów, udostępnionym PAP we wtorek przez polską ambasadę, podkreślono, że chce ona uniknąć „przykrych sytuacji”, które zmuszają do zwracania się o korektę i usunięcie określenia „polski obóz”. Zaznaczono, że sformułowanie to pogarsza „już panujące zamieszanie dotyczące historii Szoah”.

„Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną na temat Zagłady dokonanej przez nazistowskie państwo niemieckie na okupowanym terytorium Polski i zasiewa wątpliwość w sprawie jego odpowiedzialności, obrażając w ten sposób pamięć o milionach polskich obywateli, Żydów oraz innych ofiar nazizmu” – głosi nota ambasady RP w Rzymie.

I my dołączamy się do tego stanowiska: nie istniały „polskie obozy” i niedopuszczalne jest stosowanie tego sformułowania również jako skrótu myślowego w odniesieniu do położenia geograficznego. Nie ma na to żadnego wytłumaczenia ani przyzwolenia.

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 9 =