Śmieci nowym zagrożeniem dla bioróżnorodności morskiej. Dno Cieśniny Mesyńskiej najbrudniejsze na świecie

,,Greenreport” podaje, że  przy połowie włokiem na głębokości poniżej 1000 metrów wydobywana biomasa (ryby, skorupiaki, mięczaki) stanowi zaledwie połowę połowu, następne 50% to  odpady… Wyjątkowo wstrząsajacy widok  i  tragiczna konsekwencja wpływu człowieka na środowisko. Oznacza to, że głębinowe połowy to połowy nie tylko ryb ale w równej mierze śmieci.

Badania “The quest for seafloor macrolitter: a critical review of background knowledge, current methods and future prospects”, opublikowane w „Environmental Research Letters”  przez międzynarodowe zespoły m. in naukowców z Wyższego Instytutu Ochrony Środowiska i Badań /Istituto Superiore per la Protezione e Ricerca Ambientale, Uniwersytet w Cagliari oraz Narodowy Instytut Oceanografii i Geofizyki Doświadczalnej świadczą o zagrożeniu, jakie stwarzają makroplastiki na dnie Morza Śródziemnego, które okazało się większe niż wcześniej przypuszczano. Zdaniem ekspertów zaśmiecanie dna morskiego na całym świecie wciąż wzrasta i tendencja ta będzie się utrzymywać. W ciągu najbliższych 30 lat ilość odpadów morskich może przekroczyć trzy miliardy ton!

Natomiast Cieśnina Mesyńska, to obszar o największej na świecie gęstości śmieci morskich, w niektórych miejscach szacuje się ponad milion odpadów (w tym mikroodpadów) na kilometr kwadratowy.

Z milionów ton odpadów, które każdego roku dostają się do morza, mniej niż 1% jest widoczne, ponieważ są one wyrzucane na brzeg lub unoszą się na powierzchni morza, podczas gdy pozostałe 99% tonie i trafia na dno, z czego wciąż niewiele jest zbadane. Również z tego powodu problem odpadów w morzu uważa się na całym świecie za poważne zagrożenie środowiska. W głębinach najliczniej występują tworzywa sztuczne, sprzęt wędkarski, przedmioty metalowe, szkło, papier, fragmenty ceramiki i tkanin. Ukształtowanie dna podwodnego, cechy geomorfologiczne i rodzaj dna warunkują rozmieszczenie materiałów w dnie oceanu. Dynamika oceanu ułatwia rozpraszanie i transport śmieci przez oceany, od wybrzeży po głębinowe równiny, sięgające nawet tysięcy metrów głębokości a materiały przenoszone przez prądy oceaniczne gromadzą się na spokojniejszych obszarach.

Śmieci stanowią nowe zagrożenie dla bioróżnorodności morskiej: około 700 gatunków morskich jest zagrożonych z czego 17% znajduje się na Czerwonej Liście.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *