Amazon kontra Allegro – starcie na polskim rynku

W środę Amazon poinformował o rozpoczęciu prac nad uruchomieniem w Polsce platformy Amazon.pl. Ma wejść na polski rynek z pełną ofertą,  stając się bezpośrednim konkurentem dla lokalnego lidera jakim jest Allegro.

Polska platforma e-commerce, od kilku miesięcy notowana na giełdzie, od środy notuje spadki kursu. Już w środę kurs Allegro spadł o 4 proc. (chociaż w trakcie sesji spadki sięgały 6 proc.), w czwartek ceny akcji nadal spadały.   Z wejściem firmy Jeffa Bezosa na polski rynek perspektywy Allegro są dużo mniej przewidywalne. Zapowiada się starcie, ciężkie i wyjątkowo trudne o polski rynek, w którym obie firmy stosować będą rozmaite akcje zachęcające do korzystania z ich platformy, zapewne przy pomocy obniżek opłat i prowizji. To musi mieć wpływ na obniżenie zysków, a więc i dywidendy.

Ponad 50 proc. towarów sprzedawanych na Amazon pochodzi od zewnętrznych partnerów. Zbliżająca się premiera Amazon.pl zapewni więc polskim przedsiębiorcom możliwość dotarcia do ponad 300 milionów klientów Amazon na całym świecie, w ponad 200 krajach i terytoriach. Obecnie za pośrednictwem Amazon sprzedaje globalnie 1,7 miliona małych i średnich firm, z czego ponad 200 tys. przedsiębiorców przekroczyło 100 tys. dolarów wartości sprzedaży w 2019 roku. – podał Amazon w komunikacie.

Amazon od wielu lat wspiera polskich klientów oraz pomaga sprzedawać produkty polskich przedsiębiorców w naszych europejskich sklepach. Kolejnym etapem jest wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce i właśnie nadszedł czas na ten krok – stwierdził Alex Ootes, wiceprezes ds. rozwoju w UE Amazon, cytowany w komunikacie spółki.

Wejście amerykańskiego giganta do Polski nie jest zaskoczeniem, przygotowywał się do tych działań już od kilku lat. Amazon ma w Polsce 9 centrów logistycznych, a kolejne zostanie otwarte w 2021 roku, zatrudniając blisko 18 tys. osób.

Allegro już raz wygrało bitwę z amerykańską potęgą, jaką jest globalny serwis aukcyjny eBay. Było to w 2005 roku. Wejście eBay było kompletnie nieudane, a Polacy pozostali przy Allegro. Jednak eBay niedokładnie przygotował się do tego wejścia, przedstawił dość okrojoną ofertę i niekonkurencyjne opłaty. Amazon to inna bajka. Jednak i polskie Allegro dziś jest zupełnie inną firmą, dobrze umocowaną na polskim rynku.

Na tym starciu zyskają użytkownicy platform – będą mogli wybierać korzystniejszą ofertę. Przynajmniej do czasu, gdy na rynku będzie dwóch konkurentów.

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

97 − = 95