Kryzys gospodarczy, a nastroje konsumentów – promocje wyczekiwane jak nigdy wcześniej

Jak informują ekonomiści, rok 2021 przyniesie odbicie w gospodarce, nie będzie ono jednak równomierne dla wszystkich. Ze względu na wprowadzone obostrzenia, jedne branże będą rozwijały się szybciej, a inne mogą zupełnie się nie podnieść. W zasadzie, w dużej mierze rozwój sytuacji zależy od społeczeństwa. Każdy człowiek jest konsumpcjonistą, a to właśnie konsumpcjonizm będzie głównym motorem wzrostu gospodarczego.

Bezrobocie wzrasta

Nastroje Polaków oraz ich portfele nie napajają jednak optymizmem przedsiębiorców, a to za sprawą stale rosnącego bezrobocia w kraju. W ostatnim miesiącu wzrosło one do 6,2%. Ogromna część społeczeństwa która utraciła pracę w wyniku pandemii, nadal nie znalazła nowego miejsca zatrudnienia. Dodatkowo, niepewnie kształtujące się kolejne miesiące sprawiają, że nieco ostrożniej konsumenci wydają pieniądze. Z pewnością na inflację pozytywnie wpłynął fakt podwyższenia pensji minimalnej.

Atrakcyjne promocje i kody rabatowe potrzebne bardziej niż zwykle

Konieczność zaciskania pasa, a niekiedy uruchamiania rezerw z oszczędności nie sprzyja nieprzemyślanym i spontanicznym zakupom. W ostatnich miesiącach Polacy dużo dokładniej przyglądali się każdej sumie pieniędzy, która mieli wydać. Niektórzy natomiast zadłużyli się, nie potrafiąc zmniejszyć standardu życia, najczęściej poprzez dostęp do karty kredytowej. Wydaje się również, co pokazują przeprowadzone badania, Polacy dużo bardziej niecierpliwie wyczekiwali najwiekszych promocji w roku ubiegłym. Mowa tutaj oczywiście o znanym na całym świecie „black friday” i „blue monday”, a następnie poświątecznych promocji. Niestety, sklepy musiały zadowolić się wyłącznie internetowymi wyprzedażami i kodami rabatowymi, gdyż w wyniku wzrostu zachorowań na Covid-19, rząd zdecydował się na zamknięcie galerii handlowych. Taka decyzja jednak, tylko nieznacznie obniżyła chęć dokonania zakupów właśnie w tym okresie. Największym zainteresowaniem cieszyły się jak co roku, sklepy z elektroniką. To właśnie na niej podczas obniżek cenowych na koniec roku, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sytuacja wymusiła nowe nawyki u Polaków

W wyniku przeprowadzonych wśród społeczeństwa badań, jak również analizy wyników wyszukiwarek internetowych, ekonomiści nie mają watpliwości, że w roku 2021 Polacy dużo częściej i intensywniej skupiają się na poszukiwaniu oszczędności. Jako konsumpcjoniści, społeczeństwo nie może (ani nawet nie chce) zrezygnować z dokonywania zakupów, tych niezbędnych, jak i tych, bez których mogłoby się obejść. Analiza wyników wyraźnie pokazała, że Polacy przede wszystkim dużo chętniej odwiedzają porównywarki cenowe. Regularność i wnikliwa obserwacja wahań cenowych pozwoliła na oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Raport danych obrazujacy ilość instalacji znany aplikacji do wprowadzania list zakupowych, także jasno pokazuje, że Polacy zaczęli przykładać się do kontroli swoich wydatków. Sumienne przygotowanie listy produktów także pozwala na spore oszczędności. Banki potwierdziły, że liczba wniosków kredytowych o udzielenie limitu odnawialnego przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania. Dużą część społeczeństwa, tworząc debet na koncie zabezpiecza się w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Analizy bankowe wykazują również, że w ostatni kwartale ubiegłego roku, spłynęła do ich placówek rekordowa liczba wniosków kredytowych dotyczącą zakupów ratalnych przez internet. Największym zainteresowaniem cieszą się promocje z ratami nieoprocentowanymi. Takie postępowanie to realny wpływ na stan swojego portfela i odpowiedzialne planowanie następnych wydatków. Zamiast decydować się na pozbycie dużej kwoty pieniężnej, dużo lepszą alternatywą jest spokojne spłacanie co miesiąc niskiej raty. Na szczególne zwrócenie uwagi zasługuje również fakt, iż obecnie społeczeństwo bije rekordy wyświetleń stron z kuponami rabatowymi, jak również tych, które zajmują się gromadzeniem wszystkich promocyjnych ofert. W dzisiejszych, niepewnych czasach, Polacy niechętnie decydują się na zakup produktów o bazowej cenie. Choćby niewielka obniżka cen, bądź inne, dodatkowe gratisy, skutecznie przekonywują konsumentów do dokonania zamówienia.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja ZaMniej.pl.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *