Wenecja: Złoty Lew za całokształt twórczości dla polskiego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego

Wenecja: Krzysztof Warlikowski odbierze Złotego Lwa Biennale di Venezia 2021  w lipcu br. podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji. Złoty Lew został przyznany za całokształt twórczości artysty (reżyser teatralny i operowy) – tak zadecydowała Rada Dyrekcji Biennale przyjmując propozycję Stefano Ricci i Gianniego Forte, dyrektorów sektora teatralnego.

Poniżej cytujemy komunikat prasowy Biennale di Venezia:

,,Polski reżyser Krzysztof Warlikowski to emblematyczna postać postkomunistycznego teatru, który naznaczył międzynarodową scenę, tworząc pamiętne wizje Złotego Lwa za całokształt jego twórczości dla Teatru 2021.

„Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski – zgodnie z uzasadnieniem – jest zwolennikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Wykorzystując także odniesienia kinematograficzne, oryginalne wykorzystanie wideo i wdrażając  nowe formy spektaklu mające na celu przywrócenie więzi między spektaklem a publicznością,

Obecny ze swoimi spektaklami teatralnymi na najważniejszych festiwalach na całym świecie – od Europy po Amerykę – oraz w najważniejszych teatrach – od Paryża po Londyn i Salzburg – Krzysztof Warlikowski jest „wolnym artystą /…/ i ironicznie kwestionuje dwuznaczność zarówno historii pisaną wielką literą „H”, jak i tą związaną z naszą indywidualną egzystencją, oferując nam wizję społeczeństwa zagrożonego radykalnymi zmianami i coraz bardziej obleganego przez rozrastającą się klasę rządzącą wygłodniałych  drapieżników podkreślając przemoc w relacjach społecznych i rodzinnych oraz pilną potrzebę, jaką może dać nam uczucie czystego i prostego pragnienia miłości ”.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 − 30 =