Szkolenia dla nauczycieli i animatorów szkół polonijnych we Włoszech – sesja wiosenna

Szkolenia dla nauczycieli i animatorów szkół polonijnych we Włoszech rozpoczną się 22 marca br.

Literatura dla dzieci nie jest izolowaną dziedziną piśmiennictwa, dlatego też realizuje wartości właściwe całej tej dziedzinie twórczości. Każdy z nas pamięta bajki, baśnie, opowiadania, powieści, wiersze i inne teksty czytane przez rodziców, dziadków, opiekunów, starsze rodzeństwo. Świat tekstów był miejscem, w którym rozwijała się nasza wyobraźnia, był obszarem tylko naszego świata, tworzonego na podstawie usłyszanych i przeczytanych tekstów. Bohaterowie, których spotykaliśmy podczas lektury oddziaływali na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości, nierzadko kształtując zasady naszego postępowania.

Zapraszamy wszystkich nauczycieli i animatorów polonijnych z Włoch na szkolenie, którego celem jest przedstawienie książki jako zapomnianego narzędzia pracy nauczyciela, które staje się orężem w walce z kulturą masową. To ukazanie edukacyjnych, wychowawczych i terapeutycznych walorów książek na przykładzie wybranych pozycji z współczesnej literatury dziecięcej polskiej i światowej. To także zbiór pomysłów na prace dziecka ze słowem, czyli jak napisać własną baśń w oparciu o kostki z rysunkami zamiast oczek, jak stworzyć własną książkę z głównym bohaterem przywiązanym do wstążki, bądź wykorzystać okładkę książki do pracy plastycznej.

Szkolenie poprowadzi dr Konrad Nowak-Kluczyński

pedagog, nauczyciel akademicki, adiunkt w Zakładzie Historii Wychowania na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracujący z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Zainteresowania dydaktyczno-naukowe dotyczą pedagogiki alternatywnej w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, edukacji filmowej, dziejów poznańskiej pedagogiki. Autor publikacji na gruncie nauk społecznych m.in. z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej, jej edukacyjnych, wychowawczych, terapeutycznych walorów, tematów tabu w niej poruszanych oraz modeli rodziny w niej zawartych; autor wstępu do książki dla dzieci „Przygody Julki. Chłopiec i magiczny miecz” (2017). Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży „ŻYWIOŁowe baśnie – stwórzmy razem KLIMATyczne EKO książki!”. Laureat nagrody „Praeceptor Laureatus” dla dydaktyka roku 2018/2019 UAM.

Szczegóły i link do zapisów znajdują się tutaj:

https://forms.gle/2jT8DvVXgw9MtQTW8

Rada Oświaty Polonijnej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *