Przyjazna przestrzeń w biurze — na co zwrócić uwagę

Twoje biuro nie jest tylko miejscem, w którym firma zarabia pieniądze, ale przede wszystkim środowiskiem pracy, w którym cały zespół spędza znaczną część dnia. Z pewnością chcesz, aby Twoje biuro było przyjaznym miejscem. W końcu szczęśliwsi pracownicy są bardziej produktywni, chętniej przychodzą do pracy i są w nią bardziej zaangażowani.

Zadbaj o komfort

Powinno być oczywiste, że komfort Twoich pracowników powinien być Twoim pierwszym celem, ale często tak nie jest. Zbyt wiele firm skąpi, jeśli chodzi o meble biurowe, a kiedy nie są wystarczająco wygodne i nie spełniają wymagań co do funkcjonalności, produktywność całego zespołu znacznie spada.

Zastanów się nad bardziej ergonomicznymi krzesłami i bardziej przyjaznym wyposażeniem. Możesz także rozważyć stojące biurka dla tych, którzy chcą mieć taką możliwość. Elastyczność pozwala poszczególnym pracownikom wybrać to, co jest dla nich najlepsze; nie zmuszaj wszystkich pracowników do korzystania z biurka stojącego tylko dlatego, że jest modne.

Cichy azyl

Z pewnością wiesz, że Twoi pracownicy nie mogą być na najwyższych obrotach przez cały dzień, muszą robić przerwy. Może to być tylko kilka minut na wypicie filiżanki kawy lub herbaty albo na krótką zmianę otoczenia.

Jeśli masz miejsca na zewnątrz, gdzie pracownicy mogą zaczerpnąć świeżego powietrza, ustaw stół piknikowych, aby można było usiąść na zewnątrz na kilka minut. Jeśli nie, zorganizuj w biurze miejsce, w którym wszyscy będą mogli odetchnąć, a nawet pomedytować lub uciąć sobie krótką drzemkę, gdy będą potrzebowali odłączyć się na moment.

Dodaj dekoracje

Twoi pracownicy spędzają w biurze dużo czasu, więc powinieneś zadbać o jego atrakcyjność. Nie musi mieć falbaniastych zasłon czy wymyślnych tapet, ale zastanów się, jak sprawić, by przestrzeń pracy nie wyglądała jak zwyczajne, formalnie nudne biuro.

Być może warto dodać kilka kolorów, aby złagodzić monotonię białych ścian. Sztuka ścienna również spisze się tu wyśmienicie. Co ważne, pozwól pracownikom wypowiedzieć się na temat tego, jak chcą, aby biuro wyglądało.

Zaoferuj udogodnienia w pokoju wypoczynkowym

Każdy musi robić sobie przerwy. Upewnij się, że Twój zespół ma do dyspozycji kawę, herbatę inne napary i zdrowe przekąski. Upewnij się też, że masz wystarczająco dużą lodówkę (lub kilka), aby wszyscy mogli przechowywać w nich swój posiłek.

Przyjazne oświetlenie

Wiązki podłużnych lamp sufitowych to bardzo często standard w wielu biurach. Jednak nie jest to najlepszy sposób na zapewnienie pracownikom komfortu i efektywności. Najlepszą opcją jest naturalne światło, ale możesz nie mieć wystarczającej ilości okien do tego celu. Oświetlenie LED jest tańsze i ma lepszą temperaturę barwową niż inne rodzaje światła, a także wydziela mniej ciepła. Upewnij się, że każdy pracownik ma lampkę biurkową LED na wypadek, gdyby potrzebował dodatkowego światła przy swoim stanowisku.

Dodaj rośliny

Nikt nie lubi przebywać w zamkniętych pomieszczeniach przez cały dzień, i chociaż posiadanie roślin w biurze nie zastąpi możliwości wyjścia na zewnątrz, to z pewnością pomoże uczynić przestrzeń biurową bardziej przyjazną.

Istnieje wiele roślin, a nawet małych, które mogą być przetrzymywane w biurze, ale upewnij się, że wybierzesz rośliny, które nie będą przeszkadzać alergikom. Niech pracownicy zajmą się ich podlewaniem, być może na zmianę, aby czuli się bardziej zaangażowani w utrzymanie przyjaznej atmosfery.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z imperia.net.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

44 − 42 =