Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Ilość kradzieży aut w Polsce maleje, nie oznacza to jednak, że nie warto dbać o zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Ten krótki poradnik pomoże Wam w znalezieniu odpowiedniego sposobu zabezpieczania auta, byście mogli spać spokojnie bez obaw o potencjalną niespodziankę.

Garść praktycznych porad

Pamiętajmy o podstawowych sposobach zapobiegania przed kradzieżą auta. To niezbędne minimum, które każdy, kto nie chce, aby jego samochód został ukradziony, musi spełnić.

  • W aucie nie należy zostawiać portfela, telefonu czy laptopa ani żadnych wartościowych rzeczy, które leżą na widoku. To tylko zachęci potencjalnego złodzieja do kradzieży nie tylko auta, ale na przykład ważnych dokumentów czy pieniędzy.
  • Auto należy zamknąć. Zostawianie otwartego auta nawet na chwilę nie jest dobrym pomysłem. Moment nieuwagi i nie ma naszego pojazdu, warto więc zamykać auto nawet wtedy, kiedy wychodzimy z niego jedynie na minutę.
  • Parkowanie w bezpiecznych i dobrze oświetlonych miejscach to podstawa. Bez własnego miejsca parkingowego w garażu warto skorzystać z parkingu z monitoringiem, w którym strażnik robi nocą obchód. Wybierajmy takie parkingi, które są ogrodzone i oświetlone na całym obszarze.
  • Kluczyki należy trzymać w bezpiecznej skrytce, z dala od okien i drzwi, aby uniemożliwić potencjalnemu złodziejowi kradzież.

Wyżej wymienione zasady warto stosować codziennie, często jednak nie wystarczają do pełnej ochrony auta przed kradzieżą. O jakie sposoby należy rozszerzyć tę listę i w jakich przypadkach?

Alarm samochodowy

Bardzo popularnym rozwiązaniem chroniącym auto przed kradzieżą jest alarm samochodowy. Autoalarm odstrasza potencjalnych złodziei, a także wydłuża czas dostania się do auta. Warto kupować droższe modele alarmów, by kod dostępu był generowany dynamicznie. Pilot będzie wydawał wtedy inny sygnał za każdym razem, gdy się go użyje, a złodziej nie będzie mógł go przechwycić za pomocą skanera.

Zaawansowane technologicznie alarmy mogą wykrywać nienaturalny ruch karoserii, a natychmiastowa reakcja autoalarmu spowoduje uruchomienie sygnału dźwiękowego oraz świateł. Na rynku są również systemy, które powiadamiają właściciela auta telefoniczne, najczęściej za pomocą wiadomości tekstowej, za każdym razem, gdy z jego autem dzieje się coś niepokojącego.

Instalację alarmu najlepiej przeprowadzić w specjalnym, autoryzowanym punkcie obsługi, by mieć pewność, że zabezpieczenie będzie sprawne.

Immobilizer

To kolejne popularne i dość skuteczne rozwiązanie, które chroni auto przed kradzieżą. Współcześnie immobilizer znajduje się na wyposażeniu niemal każdego auta. Urządzenie to blokuje układ zapłonowy lub komputer, który steruje układem. Gdy wyjmiemy kluczyk ze stacyjki, immobilizer blokuje zapłon, rozrusznik, a także system zasilania paliwem. Auto uruchamiamy poprzez zbliżenie do czujnika immobilizera specjalny transponder (nadajnik).

Lokalizatory

Rozwiązaniem, które znajduje sobie coraz to nowych miłośników, jest lokalizator GPS do samochodu. Z jego pomocą kierowca może sprawdzić w każdej chwili, gdzie znajduje się jego auto w danym momencie. Lokalizator zostaje umieszczony w niewidocznym i niedostępnym miejscu. To rozwiązanie jest bardzo pomocne, zwłaszcza wtedy, kiedy kradzież już miała miejsce, ponieważ łatwo namierzyć auto oraz sprawcę.

Podsumowanie

Stosując wyżej wymieniony sposoby na ochronę auta przed kradzieżą. możemy być pewni, że dostarczamy swojemu auto solidną dawkę zabezpieczeń. Żadne zabezpieczenie nie chroni jednak w pełni przed kradzieżą, jednak połączone mogą stanowić barierę nie do przebicia!

O artykule
Artykuł został napisany w oparciu o dane na temat lokalizatorów Bluetooth oraz GPS, w tym lokalizatora notiOne.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *