Domy modułowe i wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć?

Domy modułowe są najszybszym sposobem na własny dom. Dom modułowy można postawić w około miesiąc. Modułowy domów są w osiemdziesięciu procentach przygotowywane w fabryce. Domy modułowe stawiać można na skarpach, na gruncie piaszczystym, skalistym, podmokłym, a nawet na dachu budynku już istniejącego. Mają jednak także inne zalety. Sprawdźmy to.

Projekt domu modułowego

Budownictwo modułowe są przygotowywane w osiemdziesięciu procentach w fabrycznej hali. Tam właśnie powstaje ich konstrukcja, jak i także wykończeniowe elementy, a nawet i część wyposażenia. Elementy modułowych domów mają kształt modułów. Firma je dowozi na konkretny plan budowy i instaluje na fundamencie wcześniej przygotowanym. Gdy nasz dom się składa z kilku modułów, dochodzą jeszcze montażowe prace, które są związane z połączeniem ich w jedna całość.

Jeśli chodzi o sam projekt modułowego domu, to można wybrać przeważnie coś z przygotowanej oferty producenta. Bardzo specyficzna technologia budowy domów nieco ogranicza różnorodność form budynków. Katalogi takowych firm zawierają zazwyczaj kilka do nawet kilkunastu projektów domów, w tym domu ze skośnymi dachami oraz nieużytkowymi poddaszami czy też domy piętrowe. Tylko niektóre z firm dopuszczają samą możliwość adaptacji projektów, które są dostarczane przez klienta. Jak moduły domów mogą zostać wykończone?

Moduły tak naprawdę są oferowane w kilku wariantach wykończenia. Moduł podstawowy domu się ogranicza do surowego stanu zamkniętego z elementami wykończenia, zewnętrznymi drzwiami oraz dachem, oknami oraz także podstawowymi instalacjami. Opcje droższe elementów domów modułowych także zawierają pełne wykończenie wnętrz oraz także kompletne wyposażenie łazienek. Moduły najdroższe są wzbogacone między innymi AGD oraz także zabudowę kuchenną , garderoby czy też szafy.

Zalety modułowych domów

Domy modułowe mają masę zalet. Na pewno najważniejsza z nich jest szybkość stawiania takiego domu. Co więcej domy modułowe stawiać można w przypadku niezmiernie trudnych gruntowych warunków. Oczywiście pod warunkiem, że nośność stropu będzie wystarczająca oraz na to uzyskamy pełną zgodę. Takowe domy można przenosić z miejsca na miejsce, a nawet w razie potrzeby demontować, jak i także montować ponownie. W razie potrzeby możemy je powiększyć łatwo. Wystarczy dokupić kolejne moduły.

Wady modułowych domów

Niestety budownictwo modułowe ma także pewne wady. Jeśli domów modułowych trwale nie połączymy z gruntem, to będzie trudno uznać je za mieszkalne budynku przeznaczone na stały pobyt. To się wiąże z przeróżnymi prawnymi kłopotami, na przykład przy samym podłączeniu budynku do sieci energetycznej lokalnej czy też sieci kanalizacyjnej.

Nie sposób nie wspomnieć o technologii budowy modułowych domów. Stwarza jednak pewne ograniczenia architektoniczne. Projekty takowych domów są raczej mało wyszukane. Na sam koniec dodajmy także, że do montażu modułowego domu jest konieczny dźwig. Jednak zalety przeważają znacznie nad wadami budownictwa modułowego.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://mjproject.tech/ – producentem pawilonów i kontenerów modułowych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *