Może wkrótce w kosmos poleci polski astronauta, może to będzie kobieta?

Po raz pierwszy od 11 lat Europejska Agencja Kosmiczna poszukuje nowych astronautów, do 28 maja 2021 roku można zgłaszać swoje aplikacje. Wyniki sześcioetapowej selekcji poznamy w  październiku 2022 roku, może te testy pomyślnie przejdzie Polka?

W 2012 roku Polska stała się 20. państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej i to od tego czasu nastąpił jeszcze szybszy rozwój przemysłu kosmicznego. Polskie firmy uczestniczą w międzynarodowych misjach kosmicznych, np. przygotowują się do misji JUICE, która ma na celu zbadanie największych satelitów Jowisza, czy misji PROBA, pierwszej na świecie precyzyjnej misji lotniczej ESA.

Przypomnijmy, że pierwszym polskim astronautą był Mirosław Hermaszewski, uczestnik misji Sojuz 30 w 1978 roku.

Polski sektor kosmiczny to głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, które tworzą oprogramowania, ale też produkty elektroniczne czy systemy mechaniczne wykorzystywane w czasie misji kosmicznych. Istnieje  też Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Aż trudno sobie wyobrazić, że w ostatnich dziesięciu latach liczba satelitów wystrzeliwanych co roku wzrosła dziesięciokrotnie do ponad 600 rocznie. Powoduje to ogromny wzrost śmieci w kosmosie. Jest to problem, z którym trzeba się jak najszybciej uporać. Polacy uczestniczą w programie ClearSpace mającym na celu stworzenie technologii do bezpiecznego usuwania odpadów w kosmosie.

Korespondencja: Ewa Trzcińska,  –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + = 12