Projekt fotograficzny pt. „Polskie kobiety na świecie polską dumą”

Aneta Malinowska, artystka, fotografka, malarka z Bolonii jest animatorką i realizatorką projektu społeczno – artystycznego pt. „Polskie kobiety na świecie polską dumą”, zapoczątkowanego w 2021 roku.
Projekt polega na portretowaniu kobiet, pochodzących z Polski, których losy tak się potoczyły, że żyją poza ojczyzną, w dowolnym miejscu na świecie. Celem jest zaprezentowanie w ujęciu przekrojowym zbiorowego portretu kobiet, świadomych swoich korzeni i odczuwających dumę ze swojego polskiego pochodzenia.


Zdjęcia konkursowe mają ukazywać bohaterki projektu w rożnych sytuacjach, przy ich codziennych obowiązkach lub w charakterystycznych miejscach. Motywem, spajającym poszczególne zdjęcia projektu w całość kompozycyjną jest to, że wszystkie portrety muszą zawierać polski symbol. Może to być element kolorystyczny, nawiązujący do polskiej flagi, jak biało-czerwony bukiet kwiatów czy biało-czerwony element stroju, może być fragment flagi w kadrze zdjęcia lub inny polski akcent w tle.

Na obecnym etapie realizacji projektu zdjęcia kobiet z okolic Bolonii, autorstwa Anety Malinowskiej, publikowane są na profilu Fb „Polskie kobiety na świecie polską dumą” i promowane na profilu „Artysci polscy we Włoszech”. Docelowo co 3 miesiące planowana jest wystawa zdjęć, zgromadzonych w ramach projektu. Na razie wszystkie bohaterki portretów to Polki z Włoch, jednakże animatorka projektu, zaprasza do współpracy fotografów z różnych krajów. Apeluje także do pełnoletnich kobiet, pochodzących z Polski i mieszkających poza jej granicami, aby  dołączały do tej akcji poprzez zgłaszanie się do projektu. Zgoda na wzięcie udziału w sesji zdjęciowej w charakterze bohaterki fotografii jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na upowszechnianie wizerunku przedstawianej osoby.
Zgłoszenia należy kierować poprzez profil: https://www.facebook.com/Polskadumnakobieta/ lub bezpośrednio na e-mail organizatorki [email protected]

Aneta Malinowska to Polka, która żyje we Włoszech od ponad 16. lat. Ukończyła studia inżynierskie w Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na wydziale ochrony środowiska, ale nigdy nie pracowała w wyuczonym  zawodzie. Od zawsze pasjonowały ją działania artystyczne i tym się obecnie w Bolonii zajmuje. Kilkakrotnie wystawiała swoje obrazy w różnych galeriach, a krótko przed pandemią uczestniczyła w corocznym dwudniowym wydarzeniu w Bolonii, z udziałem artystów z całego świata: „Arte sotto i portici” („Sztuka pod arkadami”). Prowadzi w mediach społecznościowych profil Fb „Polscy artyści we Włoszech” oraz profil integracyjno – informacyjny „Polacy z Bolonii i okolic”. Za zaangażowanie pro bono została odznaczona w 2017 roku medalem pn. „Polak Roku we Włoszech” przez Assoziazione Polacchi Calabria.


„- Do podjęcia się realizacji projektu ‚Polskie kobiety na świecie polską dumą’ zainspirowała mnie pewna młoda Polka, tłumaczka, Ewa Urszula Lisoń, którą spotkałam w Bolonii – mówi Aneta Malinowska – Zwróciłam na nią uwagę, ponieważ nosiła kurtkę z wielkim napisem ‚Duma’. Powiedziała mi, że chciała podkreślić w ten sposób, jak bardzo czuje się dumna z bycia Polką. Ogromnie tęskniła za Polską, ale jak twierdziła we Włoszech spotkała swoją miłość, miała dobrą pracę w Lamborgini/Ducati, a los sprawił, że w Polsce nie miała do kogo i do czego wracać.”

Komisja Europejska uczyniła równouprawnienie płci jednym z priorytetów swojego programu politycznego, a w swej   strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025 postawiła sobie za cel osiągnięcie równości płci w Europie. Kobiety muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami i dlatego zainicjowany przez Anetę Malinowską projekt artystyczny, poświęcony polskim kobietom na emigracji, cieszy się zainteresowaniem organizacji pozarządowych i mediów. Włoskim partnerem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalne Insieme z Lazio, zrzeszone w Związku Polaków we Włoszech. Jego założycielka i prezeska, Bożena Wróblewska, poza prowadzeniem działalności kulturalnej, od lat wspiera młode Polki we Włoszech w sprawach administracyjno-prawnych i bytowych. Polskim partnerem promocji projektu jest  Fundacja Pokolenia Pokoleniom, która zajmuje się upamiętnianiem polskiego dziedzictwa narodowego i europejskiego dziedzictwa kulturowego i w tym obszarze współpracuje z NGO z wielu krajów EU. Niemiecki partner to Stowarzyszenie Policultura e.V.; organizacja, która poprzez różne aspekty szeroko pojętej kultury wspiera proces porozumienia między państwami europejskimi, zwracając szczególną uwagę na relacje środowiska emigrantów z Polski z mieszkańcami kraju w którym żyją.

Tekst: Barbara Czechmeszynska -Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Foto: Aneta Malinowska (portrety Alessia Cucurullo, Ewa Urszula Lisoń), Gabriele Ghinazzi ( portret Aneta Malinowska)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 36 = 44