63. Spotkanie Polonijne online: Luca Palmarini, Włoch zakochany w Polsce

6 czerwca br. o godzinie 17 odbędzie się 63. Spotkanie Polonijne online. Gościem będzie Luca Palmarini, Włoch zakochany w Polsce.

Luca Palmarini: rodowity Włoch, pochodzi z Pietra Ligure, nadmorskiego miasteczka pomiędzy Genuą a Sanremo, w regionie Liguria. Jest polonistą, pisarzem, tłumaczem, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Genueńskiego, gdzie studiował
literatury słowiańskie (polską i rosyjską). W Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał tytuł doktora w dziedzinie humanistyki. Na początku lat 90., w trakcie podróży po Europie środkowej, miał okazję zwiedzić Polskę i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Od tamtego momentu co roku przyjeżdżał do Polski, a od 2000 roku mieszka na stałe w Krakowie. Jego publikacje naukowe są często związane z Polską pod kątem językoznawczym, literackim i historycznym. Jego miłość do Polski owocuje również w publikacje popularno-naukowe. Jest autorem m.in. książek „Polveri d’ambra” (Ferrari
editore 2019), w której pod kątem historycznym opisuje różne legendy z polskich ziem, i „Nowa Huta, la città ideale” (Wydawnictwo Attyka 2020), monografia o Nowej Hucie, gdzie zostały omawiane powody powstania socjalistycznego miasta, jego historia i socjologia, jak również architektura i literatura. W tym roku przewidywana jest publikacja dwóch powieści Marka Hłaski w jego tłumaczeniu.

Luca Palmarini współpracuje z różnymi czasopismami literackimi, od lat prowadzi również blog o polskiej literaturze i kulturze , pod tytułem „La Polonia di Luca”.

Link do wydarzenia tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *