EWA KAROLINA CICHOCKA: LAMPART W POMARAŃCZACH czyli sycylijskie zapiski kulinarne

Książka Ewy Cichockiej pt. Lampart w pomarańczach czyli sycylijskie zapiski kulinarne to jej kolejne dzieło poświęcone Sycylii. Tym razem autorka skupiła się na kolorycie sycylijskiej kuchni, podkreślając jej naturalność, prostotę i ukazując różnorodne wpływy, z których wyspa czerpała przez ponad 2.5 tysiąca lat. Całość, doprawiła nieco własnymi opowieściami i literaturą.

W swoich esejach i reportażach opisuje historię wyspiarskich kulinariów, greckie i arabskie korzenie, ale także ich współczesną różnorodność i bogactwo. Wraz z autorką podróżujemy po wyspie poznając smakowite miejsca. Odwiedzamy starożytne tonnary, gdzie poławiano tuńczyki, barwne i głośne targi, festy i święta religijne. Śmiejemy się i gaworzymy ze sprzedawcami czy ogrodnikami. Trafiamy do miast, wsi, pałaców, a nawet na plan filmowy. Dowiadujemy się, gdzie rosną najsłodsze pomarańcze, co jest zielonym złotem Sycylii i jak smakuje aztecka czekolada.

Poprzez karty książki przyglądamy się procesowi produkcji oliwy, uprawy winorośli i garkuchniom popularnej kuchni ulicznej. Poznajemy ulubione potrawy mafijnych bossów i komisarza Montalbano. Ale także, przygotowujemy z autorką pod okiem sycylijskiej kucharki ośmiornicę i makaron z kałamarnicą oraz zwiedzamy pałacową kuchnię prawdziwej księżnej.

Książka składa się z tematycznych rozdziałów, zilustrowanych fotografiami autorki, ukazujących zarówno urodę smakowitych produktów, ale także reporterskie spojrzenie na wyspę i jej mieszkańców.

Całość uzupełnia zbiór pięćdziesięciu dobranych i prostych przepisów na przystawki, dania główne i desery, głównie z warzyw, ryb i owoców morza.

Jest to propozycja dla tych, którzy lubią kulinarne wędrówki i ciekawostki, nowe smaki i chcą poeksperymentować w kuchni, aby szybko z prostych składników przygotować posiłek pachnący morzem i wakacjami. Ale to także świetny przewodnik dla tych, którzy pragną zwiedzić Sycylię kulinarnym szlakiem i poznać smak wyspy pomiędzy Europą a Afryką.

Ojczyzno bogów i poetów, ulubienico nieba, kraino miodem i mlekiem płynąca, w wieczną zieleń strojna, bogata w najżyźniejsze łany, najsłodsze owoce, najwonniejsze kwiaty! – pisała o Sycylii ponad 100 lat temu polska podróżniczka Zofia Sokołowska (Z.Sokołowska, Sycylia i Kalabrya, Druk Ed.Nicz i S-ka, Warszawa 1909, s.117.)

Patronat medialny nad książką objął portal informacyjny Polacy we Włoszech oraz magazyn Lente.

Ewa Karolina Cichocka dziennikarka i podróżniczka oraz organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego na Mauritius i Sycylię. Animatorka plenerów i wydarzeń kulturalno-artystycznych. Od lat bada Sycylię i polsko-sycylijskie związki artystyczno-literackie. Jest autorką książek, artykułów i fotografii podróżniczych oraz trasy po Sycylii – śladami polskich artystów, zaprezentowanej podczas gdyńskich KOLOSÓW.

Autorka dała się poznać jako dowcipna znawczyni mitologii Wielkiej Grecji pisząc barwnie ilustrowaną książeczkę pt. Rymowanki Sycylianki czyli mity z wyspy Słońca. W kolejnej pt. Sycylia. Między niebem a morzem, bogato opatrzonej oryginalnymi fotografiami, zebrała i przybliżyła czytelnikom szlaki i ślady polskich artystów odwiedzających Sycylię od XVI w. do dziś, które ciekawie wplotła we współczesne wędrówki po wyspie. (Wyróżnienie w konkursie Magellana na najlepsze publikacje turystyczne 2016 r. w kategorii: KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA. Ukazało się drugie wydanie).

Lubi opowiadać o kuchni, gotować, ale także jeść. Ciągle nie znajduje odpowiedzi, którą z tych czynności lubi najbardziej.

Rozmowa z autorką tutaj.

Rozmowa w Radio Gdańsk tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *