Znany-nieznany Piemont: Castelli in giallo, czyli kryminalne historie w zamkowych sceneriach

Festiwale literackie, a wśród nich, te poświęcone literaturze noir cieszą się od kilku lat ogromnym powodzeniem w całej Europie. Przykładów można podać wiele.

I tak, przemierzając Polskę, spotkamy: Aferę Kryminalną w Gdańsku, Festiwal Kryminalny w Warszawie i Międzynarodowy Festiwal Kryminałów we Wrocławiu.

Italia i Piemont nie pozostają w tyle. Regione Piemonte i Stowarzyszenie Amici di Castelli Aperti zaprasza na drugą edycję festiwalu Castelli in i Castelli in Giallo Kids od soboty 19 do niedzieli 27 czerwca 2021.

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to nie tylko okazja do 15 spotkań z niektórymi z najsłynniejszych włoskich pisarzy, twórców literatury noir, ale również możliwość poznania 5 niezwykłych, historycznych siedzib tego regionu.

Zamki: castello di Rocca Grimalda i castello di Morsasco w Monferrato, będą gościć Giallo Kids, zaś castello di Magliano Alfieri, castello di Verduno i Agenzia di Pollenzo dorosłych.

Wśród zaproszonych gości, nazwiska, na które warto zwrócić uwagę i poznać, nawet, jeśli do tej pory nic się o nich nie słyszało: Gianni Farinetti, Piemontczyk doc, François Morlupi, Rocco Ballacchino, Giampaolo Simi, Rosa Mogliasso z Turynu czy Gabriella Genisi, pisarka z Apulii. Ostatnia z wymienionych, to autorka niezapomnianej serii o pani komisarz Lolicie Lobosco, zekranizowanej niedawno przez RAI z Luisą Ranieri w roli głównej. Obecnie promuje swoją nową serię rozpoczynającą się powieścią Pizzica Amara. W sumie, autorzy znani, cenieni, związani ze swoimi rodzinnymi stronami, które stanowią tło ich twórczości i od lat publikujący w największych wydawnictwach takich jak Rizzoli czy Sellerio.

Wszystkie informacje i rezerwacja są dostępne na stronie: www.castelliaperti.it

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna E. Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 3