Como – jedno z najpiękniejszych jezior na świecie – dziś pokryte błotem po burzy i nawałnicach. Przygnębiający fotoreportaż

Ostatnie nawałnice, intensywne opady, wichury i burze, a także silne gradobicie zdewastowały wiele miejscowości i miasteczek nad jeziorem Como. Niektóre drogi wzdłuż jeziora, na kilku odcinkach także główne drogi, la Statale Lariana i la Statale Regina, są nieprzejezdne, do wielu budynków mieszkalnych wdarło się błoto i wszystko to co niesie ze sobą żywioł po osuwiskach ziemi powodując prawdziwe spustoszenie.

W Como, nad samym jeziorem widok jak po bojowisku, gdzie tylko sięgnąć wzrokiem widać błoto, gruzowisko i odpady. Nie tylko turyści nie mogą dotrzeć do urokliwych miasteczek i swoich hoteli, mieszkańcy, którzy udawali się codziennie do pracy drogą wodną musieli pozostać w domach. Nikt na szczęście nie ucierpiał na zdrowiu, ale szkody ekonomiczne są nieobliczalne… Wiele dni upłynie zanim uda się wszystko odczyścić i odblokować żeglugę.

W środę nawet słynny amerykański aktor George Clooney, który przebywa na wakacjach w swojej willi w Laglio wyraził swoje współczucie i chęć pomocy mieszkańcom i burmistrzowi miasteczka. Burmistrz Laglio ogłosił w lokalnej prasie, że rozpoczęła się zbiórka funduszy.

Poniżej nasza przygnębiająca fotorelacja z głównej promenady spacerowej w Como:

Korespondencja z Como: Agnieszka B. Gorzkowska

Zdjęcia: Magda Capobianco

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *