Padwa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Padwa, miasto XIV-wiecznych fresków i cykli malarskich, w lipcu 2021 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z najważniejszymi świadectwami historii cywilizacji planety.

Freski, przechowywane w tym antycznym mieście, są niezwykłym przykładem twórczego geniuszu człowieka wyrażonego w twórczości Giotta i artystów, którzy podążali za jego nauką w XIV wieku.

Kandydatura Padova Urbs picta – co oznacza Malowane Miasto – obejmuje kaplicę Scrovegni i 7 innych miejsc, które stanowią unikalny zespół o wyjątkowej oraz uniwersalnej wartości. Osiem miejsc, w których przeplata się historia, kultura, a nawet nauka, ogromne dziedzictwo artystyczne, które w XIV wieku uczyniło z Padwy protagonistę odnowy europejskiego języka figuratywnego i kolebkę sztuki zachodniej, jaką znamy dzisiaj.

Sława Giotta była decydująca, ale lista obejmuje Palazzo della Ragione z ogromnym i tajemniczym cyklem fresków, Bazylikę Sant’Antonio, a następnie Baptysterium Katedry, Kościół świętych Filipa i Jakuba Eremitani, Kaplica Pałacu Carrarese, Oratorium San Giorgio i San Michele, z dziełami Guariento, Giusto de ‘Menabuoi, Luca Belludiego, Altichiero da Zevio i Jacopo Avanzi. To dziedzictwo artystyczne, jak wyjaśnia komisja w uzasadnieniu nominacji, „ilustruje zupełnie nowy sposób przedstawiania narracji w malarstwie, z nowymi perspektywami przestrzennymi pod wpływem postępu w dziedzinie optyki i nową umiejętnością przedstawiania postaci ludzkich we wszystkich ich cechach, wraz z uczuciami i emocjami. Te innowacje wyznaczają nową erę w historii sztuki, powodując nieodpartą zmianę kierunku”.

Decyzja o wpisaniu miasta była transmitowana na żywo w ozdobionej freskami sali Palazzo della Ragione, w której uczestniczyli burmistrz Sergio Giordani, radca ds. kultury Andrea Colasio i rektor Uniwersytetu w Padwie Rosario Rizzuto.

Kaplica Scrovegni, wiodący pomnik kandydatury, reprezentuje najlepiej zachowane freski Giotta i jego arcydzieło. Sceny z życia Chrystusa i Dziewicy, postacie proroków i alegorie płyną w geometrycznych ramach pod błękitnym rozgwieżdżonym niebem sklepienia.

Padwa jest jednym z nielicznych miast na świecie, wyróżnionych dwa razy przez UNESCO, ponieważ sąsiadujący z kompleksem Bazyliki św. Antoniego teren Ogrodu Botanicznego jest już wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa od 1997 roku.

Nadesłała: Dominika Grzebyk, Polska Izba Biznesowa we Włoszech – CAPI
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 40 = 41