Słynne i lubiane Fragolino to nie wino ale napój winopodobny

Oryginalne Fragolino to napój gazowany lub niegazowany rozpowszechniony w północnych Włoszech i otrzymywany z winifikacji winogron gatunku Vitis labrusca (lub jego hybryd z winogronem europejskim) – znane jako winogrono truskawkowe, lub winogrono amerykańskie – to najstarsza „amerykańska winorośl” wprowadzona w Europie.

Już od 1931 roku włoskie prawo zabroniło sprzedaży tego wina a także Prawo Unii Europejskiej przeciwstawiło  się konkurencji na europejskim rynku przez wina produkowane z winogron spoza Europy, często o niższej jakości i niższej cenie, dlatego ich sprzedaż (ale nie produkcję na własny użytek) jest nielegalna i na półkach sklepowych jest ono niedostępne. Wiele osób zachwyca smak fragolino lecz niestety nie jest ono winem ale napojem winopodobnym.

Fragolino na rynku europejskim nie jest uznane jako wino. Już od  1931 roku weszły pierwsze zakazy na włoskim rynku  ,obecnie na rynku w UE  nie znajdziemy prawdziwego ,,fragolino,, wyprodukowanego z winogron truskawkowych, ale z  fermentu alkoholowego owoców z dodatkiem naturalnych lub sztucznych aromatów truskawkowych, z syropami i melasą. Zgodnie z przepisami te przefermentowane produkty, jeśli są wprowadzane do obrotu, zarówno ze względu na ich pochodzenie, jak i różne dodatki, nie mogą być określane komercyjnie jako „wino”.

Gdzie dostaniemy prawdziwe Fragolino

Zakazana jest sprzedaż ale nie produkcja na własny użytek, być może w jakimś włoskim gospodarstwie będzie można je spróbować.

Jednak jedynym miejscem w Europie gdzie zalegalizowano sprzedaż jest Burgenland w Austrii. Próba zakazania Uhudlera (fragolino austriackie) wywołała protesty konsumentów i producentów z powodów tradycji i kultury związanych z produkcją i konsumpcją tego wina.

Poza UE znajdziemy je  w szczególności w Szwajcarii, USA, Australii, gdzie winogrono truskawkowe znane jest również pod synonimem seksarda lub pierce. Jednak produkcja wina z tego rodzaju winogron jest problematyczna, zarówno ze względu na praktyki niezbędne do zmniejszenia cierpkich smaków, jak i do zwiększenia cech stabilności wina. Jako czynnik towarzyszący i uzasadniający restrykcyjne przepisy, w fermentowanych winogronach truskawkowych zawsze podkreślano wyższą zawartość metanolu, który ma działanie toksyczne, oraz  garbników w porównaniu z europejskimi winoroślami.

Korespondencja: Aneta Malinowska, – autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.