Loty w Kosmos – przygoda dla bogaczy

Nowe wyzwanie i rozrywka dla bogaczy: loty w kosmos. Wraz z lipcowymi lotami miliarderów Richarda Bransona i Jeffa Bezosa zaczęła się nowa moda, która napędza rozwój turystyki kosmicznej. Bilety będą w … kosmicznych cenach jak na wyprawę przystało, ale chętnych nie brakuje.

Ten pierwszy lot nie trwał zbyt długo, nie polegał na okrążeniu Ziemi, ale tylko na wyniesieniu w przestrzeń, ale i tak zapisał się w historii. Wcześniej NASA czy ESA mówiły, że do tego nigdy nie dojdzie, a jednak 11 lipca właściciel Virgin Galactic, Richard Branson, wyleciał na pokładzie swojego statku VSS Unity, który wystartował z Nowego Meksyku i wzniósł się na wysokość 86 km. Wraz z załogą spędził ok. 4 min w stanie nieważkości. Już 20 lipca w kosmos poleciał najbogatszy człowiek świata, założyciel Amazona Jeff Bezos, który z załogą wzniósł się na wysokość ok. 100 km w autonomicznej rakiecie New Shepard, zbudowanej przez należącą do Bezosa firmę Blue Origin.

Te loty można uznać za pokazowe i mające na celu uspokojenie, że są bezpieczne, bo …. miliarderzy zwietrzyli w tym biznes. I to niemały – pierwszy bilet na suborbitalny lot turystyczny rakiety New Shepard sprzedana podczas internetowej aukcji anonimowemu zwycięzcy za 28 mln dol. Wstępnie mówi się, że loty w kosmos z Blue Origin mają kosztować „tylko” 200 tys. dol, a te w rakiecie należącej do brytyjskiego miliardera firma Virgin Galactic w cenie zaczynającej się od 450 tys. dol.

Zgodnie z analizami Market Study Report rynek turystyki kosmicznej będzie rósł do 2025 roku w tempie 15,6 proc. rocznie, a w 2025 roku wyniesie prawie 1,4 mld dol.  W 2019 roku jego wielkość była szacowana na niecałe 775 mln dol.  Amerykański bank USB ocenia, że turystyka kosmiczna do 2030 roku osiągnie wartość 4 mld dol., choć jeszcze dwa lata temu prognozy były o 1 mld dol. niższe. Przewiduje się, że do rozwoju tego sektora przyczynia się np. hotele, linie lotnicze i touroperatorzy. Cała gospodarka kosmiczna ma wynieść do 2030 roku ponad 900 mld dol.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *