Chiavenna i historia nut muzycznych

Chiavenna nad jeziorem Como to malowniczo położona miejscowość w prov. Sondrio, gdzie znajduje się klasztor pochodzący prawdopodobnie jeszcze z Vw. – Collegiata di San Lorenzo z zabytkową chrzcielnicą z XII w. To właśnie tu zaczniemy nasze zwiedzanie ponieważ lokalne muzeum Museo del Tesoro kryje w sobie prawdziwe skarby kultury. 

Najcenniejszym skarbem jest tzw. Pace di Chiavenna, czyli oprawa ewangeliarza – ozdobnej księgi liturgicznej. Oprawa pochodzi z XIw., wykonana jest ze złota i udekorowana wspaniałymi kamieniami szlachetnymi.

Ponadto, Muzeum w Chiavennie konserwuje niezwykle cenny pierwotny kod muzyczny z XIw, dzięki któremu możemy prześledzić jak powstały dzisiejsze nuty.

Autor zapisu rysował znaki odzwierciedlające na papierze ruchy ręki kantora klasztornego chóru gregoriańskiego, stąd pochodzi nazwa z greckiego: znaki cheironomiczne. Od tego czasu członkowie chóru nie musieli już uczyć się na pamięć jak wykonać każdy fragment pieśni, mogli teraz śledzić tak oto zapisany kod muzyczny.

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *