Profesor Lidia Morawska na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata w 2021 roku!

Magazyn „Time” co roku publikuje listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. W tym prestiżowym rankingu mamy Polkę – profesor Lidię Morawską

Lidia Morawska urodziła się w Polsce w 1952 r. Zawsze chciała być naukowcem. „Rozwijałam swoje zainteresowanie fizyką. Już od czwartej, piątej klasy szkoły wiedziałam, że będę fizykiem”, powiedziała w wywiadzie dla Australijskiej Akademii Nauki. W wieku 30 lat, obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat poświęcony radonowi. Ta  wybitna specjalistka zyskała międzynarodowe uznanie między innymi pomagając w walce z koronawirusem. Jest doradcą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i kieruje Międzynarodowym Laboratorium do spraw Jakości Powietrza i Zdrowia.

W uzasadnieniu Timesa czytamy:

zebrała zespół ponad 200 naukowców i organów zdrowia publicznego, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy i zmniejszamy ryzyko zarażenia wirusem. Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie.

Gdy wybuchła pandemia, Lidia Morawska ostrzegała przed zagrożeniem ze strony koronawirusa i głośno mówiła, że nie wystarczy zalecane przez WHO mycie rąk czy unikanie innych ludzi, ale że niezbędna jest także ochrona przed wdychaniem wirusa wraz z powietrzem. Zebrała zespół ponad 200 ekspertów i badała rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 drogą kropelkową.  W maju 2021 r., kierując grupą blisko 40 naukowców z 14 państw, opublikowała głośny apel, w którym nawoływała do radykalnej zmiany w kwestii wentylacji pomieszczeń. W zamieszczonym w piśmie „Science” artykule naukowcy podkreślają, że należy zmienić systemy wentylacyjne w budynkach tak, by dokładniej filtrowały i dezynfekowały powietrze, usuwając więcej wirusów, bakterii czy zanieczyszczeń.

Polka została jedną z wyróżnionych osób w kategorii Innowatorzy, tuż obok m.in. Elona Muska, Sary Menker czy Adrienne Banfield Norris, Willow Smith i Jady Pinkett Smith. Profesor  Morawska jest też zastępczynią redaktora naczelnego pisma „Science of the Total Environment”

Warto dodać, że Lidia Morawska jest córką kapitana Henryka Jaskuły, który w maju 1980 r. jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii opłynął kulę ziemską bez zawijania po drodze do żadnych portów. Podczas trwającej 344 dni wyprawy Jaskuła pobił też ówczesny rekord, jeśli chodzi o najdłuższe przebywanie na morzu w rejsie samotnym (poprzedni rekord wynosił 313 dni).

Korespondencja: Ewa Trzcińska  –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *