Ceny paliw za granicą

Na widok stacji benzynowej dostajemy zazwyczaj palpitacji serca, niż radosnego drżenia. Nic dziwnego, skoro cena paliw na dzień 22.09.2021 waha się w granicach 5,70 zł za litr. Jednak czy faktycznie jest tak źle i powinniśmy zazdrościć innym krajom w Europie i na świecie? I na jakie ceny paliwa się przygotować, gdy wyjeżdżamy za granicę lub na wakacje? Poniższe dane przedstawiają ceny za litr benzyny oktanowej 95 w dolarach. Są to ceny detaliczne zawierające wszystkie podatki i opłaty. W poniższym zestawieniu posiłkujemy się danymi z GlobalPetrolPrices. Informacje są aktualizowane co tydzień, natomiast należy się liczyć z wahaniami na rynku.

Najdrożej jest w Hongkongu

Najdrożej na świecie benzyna sprzedawana jest na stacjach w Hongkongu. Litr kosztuje tam ok. 2,54 dolara, a więc w granicach 9 złotych. Nie jest to komfortowa sytuacja dla zwiedzających miasto, jednak w Hongkongu warto korzystać z komunikacji publicznej.

Europejska drożyzna

Jeśli chodzi o europejskich liderów, to wśród najdroższych cen paliw przoduje Holandia. Kraj tulipanów za litr benzyny liczy sobie 2,17 dolara, co daje jakieś 8,51 zł. Być może dlatego rowery są tak popularne w tym państwie! Na drugim miejscu znajduje się Norwegia, gdzie za litr zapłacimy w granicach 2,05 dolara, czyli także w granicach 8 złotych. Na trzecim miejscu znajdują się północne kraje, czyli Dania i Finlandia, gdzie cena paliwa za litr wynosi odpowiednio 2,03 i 2,00 dolara za litr. 

Ciasno za czołówką, ponieważ wśród europejskich krajów na kolejnych miejscach plasują się z niewielkimi różnicami Grecja (1,99$), Monako (1,97$), Włochy (19,6$), Portugalia (1,95$), Islandia (1,94$), Szwecja (1,92$), co uśredniając, daje jakieś 7,65 zł za litr benzyny.

Najtaniej w Europie według GlobalPetrolPrices jest w Gruzji, gdzie za litr benzyny zapłacimy 0,99 dolara za litr. Następnie w światowym zestawieniu do kolejnego europejskiego kraju znajduje się bardzo długa przerwa, a łata ją Ukraina, z poziomem cen za litr 1,13 dolara. Na kolejnym miejscu mamy Mołdawię (1,18 dolara za litr). Poza podium znajdziemy Bułgarię (1,33$), Bośnię i Hercegowinę (1,36$), Macedonię (1,38$), Rumunię (1,41$) i Andorę (1,46$).

Cena paliw w Polsce – drogo jak na europejskie warunki?

Polska plasuje się zaraz za tymi państwami, z poziomem cen około 1,47 dolara na litr, czyli na dzisiaj w granicach 5,70 zł za litr. Trzeba się liczyć z ciągłymi wahaniami cen, jednak na ten moment cena paliwa jest u nas niższa niż u naszych południowych sąsiadów – Słowacja (1,66$), Czechy (1,56$).

Czy Polska jest zatem w tak dramatycznej sytuacji? Tutaj nie należy rozważać wyłącznie ceny paliwa, ale patrzeć na faktyczny dochód, średnią i minimalną w poszczególnych krajach. Wybierając się jednak na wycieczki objazdowe po poszczególnych krajach, należy uwzględnić spore różnice w cenie za paliwo. Być może na trasie bardziej opłaca się zatankować w sąsiadującej z Włochami Austrii (która dodatkowo uraczy nas pięknymi alpejskimi drogami i autostradami) za 1,54 dolara za litr, aniżeli w Italii. Ile trzeba sobie liczyć za jazdę po autostradach w Niemczech? Za ok.100 zł zatankujemy blisko 14 litrów benzyny (14,06 l).

Najtańsze paliwo na świecie

Kraje z Afryki i Azji charakteryzują się bardzo niskimi cenami paliw. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej zapłacimy 0,62 dolara za litr paliwa. Niska cena nie dziwi, gdyż jak wiadomo, Arabia Suadyjska posiada gigantyczne złoża ropy naftowej i jest równie wielkim eksporterem tego surowca. Jeszcze mniej zapłacimy w sąsiadującym z nią Omanie (0,61$). Jednak to jeszcze nic, w porównaniu z najniższą ceną za paliwo na świecie.

Syria i Angola z miejscem trzecim

Oba te kraje łączy słaba gospodarka i bardzo niski dochód na mieszkańca. Podobną mają też cenę za litr paliwa. Angola, która należy do najsłabiej rozwiniętych krajów świata, oferuje cenę paliwa na poziomie 0,26 dolara za litr. Pogrążona w wojnach Syria także oferuje bardzo niską cenę za litr benzyny. Zapłacimy zatem za litr paliwa średnio 0,02 dolara, czyli na ten moment około 90 groszy. Trzeba za nią zapłacić w lokalnej walucie i liczyć się w wahaniami kursów, jednak w przeliczeniu na dolary są niemal identyczne. 

Drugie miejsce dla Iranu

Na Bliskim Wschodzie złoża ropy i polityka rządzących w głównej mierze decydują o tak niskiej cenie za litr benzyny, jaka jest w Iranie. Zapłacimy za litr zaledwie 0,09 dolara, zatem średnio jakieś 35 groszy. Zatem za 5 zł można mieć ponad 15 litrów benzyny. To całkiem imponujące i warte do rozważenia podczas wycieczek samochodowych przez kraje arabskie.

Lider jest tylko jeden – Wenezuela i paliwo niemal za darmo

Najtańsze na świecie paliwo kupimy w Wenezueli. O ile uda nam się je kupić. Stacje benzynowe są albo w większości nieczynne lub zamknięte, albo pilnowane przez wojsko. Według serwisu GlobalPetrolPrice, benzyna w Wenezueli kosztuje około 2 centów za litr, gdyż w niemal 100% jest to dotowane przez rząd. Taka sytuacja wydaje się rajem dla mieszkających tam osób, jednak oczywiście tak kolorowo nie jest. Monstrualny kryzys gospodarczy i gigantyczna inflacja od 2009 roku uniemożliwiają normalne życie i zakupy w Wenezueli.

Tanie paliwo – tanie życie?

Warto mieć na uwadze wahania i stale obserwować sytuację gospodarczą, wszak od niej w większości zależne są ceny. Być może ranking nie podniesie nas na duchu, ale uświadomi, że niekoniecznie tam, gdzie paliwo jest najtańsze, tam najlepiej żyć.

Artykuł powstał dzięki Transportowej Grupie Zakupowej, która pomaga firmom transportowym pozyskać karty paliwowe na Polskę i Unię Europejską.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *