Bolonia: Uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia miasta

Uroczystości upamiętniające rocznicę wyzwolenia Bolonii spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

,,Piękny, jeszcze letni dzień. Jak to we Włoszech. Chodniki pełne roześmianych ludzi, ruchliwe ulice, parki, kwiaty, ptaki tnące błękitne niebo… Zwykły dzień, ale nie całkiem zwyczajny dla nas Polaków.

Już przed południem rozbrzmiewał ,,Mazurek Dąbrowskiego’’ na Placu Neptuna, a przy Porta di Strada Maggiore hymn 2. Korpusu Polskiego. W centrum Bolonii odbyły się uroczystości upamiętniające przypadającą w kwietniu tego roku 76. rocznicę wyzwolenia tego miasta spod niemieckiej okupacji przez Żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

80 lat temu powstaje armia na podstawie układu Sikorski -Majski z rozkazu i wytycznych Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego z 16 i 29 czerwca 1943, w północnym Iraku, w rejonie Kirkuku i Ałtun Kapon. To Armia generała Władysława Andersa 2. Korpus Polski. Pod wodzą wielkiego człowieka, tysiące serc bijących, wierzących w Boga, w Honor, w Ojczyznę. Dla wolnej Europy.

I idą jak burza, jak gromy, porywają do walki i wyzwalają: w maju 1944 na Linii Gustawa zdobywając Monte Cassino, w lipcu 1944 na wybrzeżu Morza Adriatyckiego Ankonę, w sierpniu i wrześniu przełamali linię Gotów, w październiku walczyli w Apeninach. W kwietniu 1945 wyzwolili Imolę, Castel San Pietro a następnie Bolonię. Ponad 90-letni Kombatanci podkreślali, że bitwa o Bolonię w kwietniu 1945 roku była ich ostatnim, ale i bardzo trudnym punktem szlaku bojowego. W walkach z wojskiem III Rzeszy o to włoskie miasto zginęło ok. 300 polskich żołnierzy, a ok. 600 zostało rannych. Ziemia włoska pokryła się cmentarzami: Monte Cassino, Loreto, Casamassima i Bolonia, a serca Włochów wypełniły  się wdzięcznością.

Po 76 latach pamiętamy. W obecności Kombatantów: m.in. Kapitana Władysława Dąbrowskiego weterana 15. Pułku Ułanów Poznańskich 5. Kresowej Dywizji Piechoty, także ppor. Alfonsa Mrzyka, Leona Piesowockiego, por. Edwarda Moczulskiego, Czesława Baleca, Mariana Bajdy, Feliksa Osińskiego, Janusza Maksymowicza, Bogusława Nizieńskiego,  a także Krzysztofa Flizaka – kapitana armii USA, który jako 10-letni chłopiec trafił do Junackiej Szkoły Kadetów przy Armii gen. Andersa w Palestynie. Zebrani na cmentarzu polskim w Bolonii, w oprawie Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa melodii „Czerwone maki na Monte Cassino” mamy serca pełne wdzięczności i zadumy.

Foto: Fausto Branchi

Tegorocznej pielgrzymce po Włoszech i na Cmentarzu w Bolonii przewodniczył Minister, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Jan Józef Kasprzyk, , córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego,  Ambasador RP we Włoszech Pani Anna Maria Anders, Konsul Generalna RP w Mediolanie Pani Adrianna Siennicka  byli obecni członkowie Stowarzyszenia Rodzin Polskich Kombatantów we Włoszech, przedstawiciele rządu polskiego we Włoszech, przedstawiciele władz miasta Bolonii, przedstawiciele  Polonii, Szkoła  Polska im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii, reprezentacje Chorągwi Dolnośląskiej i Mazowieckiej ZHP na czele z druhną hm. Dorotą Kołakowską – komendantką chorągwi, hm. Wojciechem Jurkowskim – naczelnym kapelanem ZHP oraz rzecznikiem prasowym ZHP hm. Tomaszem Fliszkiewiczem.

Na uroczystości, osobom szczególnie zasłużonym wręczono medale “Pro Patria” i “Pro Bono Poloniae” za upowszechnianie wiedzy o polskiej historii.

Podczas tej niezwykłej lekcji historii poświęconej patronowi naszej Szkoły Polskiej im. 2. Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii, Konsul Generalna RP z Mediolanu Pani Adrianna Siennicka w towarzystwie znamienitych gospodarzy Ministra Pana Jana Józefa Kasprzyka, Ambasador RP w Rzymie Pani Anny Marii Anders przekazała naszej Szkole Polskiej sztandar. Sztandar ufundowany przez Rodziny społeczności szkolnej i poświęcony przez ks. mjr. Marcina Janochę, ks. Marcina Makulę, z biskupstwa polowego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego – (diecezja wojskowa) Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i ks. kmdr Daniel Popowicz z prawosławnego Ordynariatu Polowego biskup ewangelicki naczelny duspasterz wojskowy.

Foto: Fauso Branchi

Znak tożsamości wspólnoty, przynależności element łączący tych, którzy chcą urzeczywistniać podobne wartości, symbol ciągłości i trwania, symbol tej dobrej  uczciwej pamięci o Polsce oraz o tych, którzy zginęli, aby ją ocalić i uwolnić.

Jestem pewna, iż powaga i przejęcie na twarzach tych młodych ludzi oraz ciekawość najmłodszych są najwspanialszym wyrazem uznania dla tych, którzy tak wiele poświęcili i na wiele lat odeszli w zapomnienie.

Patrząc na rzędy polskich grobów, nie odczuwa się przygnębienia; raczej żal, iż świat zapomniał o tych wspaniałych żołnierzach na wiele lat, bo albo ich dokonania były zbyt wielkie zbyt niewygodne.

Od dzisiaj ten szkolny sztandar: piękny, polski, biało-czerwony, ze znakiem 2. Korpusu Polskiego z dumą trzymany na rozjaśnionych zachodzącym słońcem twarzach uczniów- wnoszą go wysoko, po schodach, na ołtarz polowy i trzymają go w górze, wyprostowani, z oczami pełnymi radości i wzruszenia. To one, wraz z tym sztandarem, są symbolem naszej przyszłości, sumiennej pamięci o przeszłości, są nadzieją na kolejne lata pokoju, miłości i zwyczajnych, spokojnych dni we wspólnej Europie. Jak powiedział Kardynał Stefan Wyszyński: ,,Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową’’.

Tak dobiegł końca ten wspaniały przeżyty wspólnie dzień. Pełen ważnych inspirujących przemówień, wspomnień, rozmów i wzruszeń, który był świadectwem poczucia wspólnoty.

Dzień, który w sercu każdego z nas pozostanie na całe życie.

Składamy najserdeczniejsze podziękowania z wyrazami wdzięczności gospodarzom i organizatorom tego spotkania oraz dostojnym gościom przede wszystkim Kombatantom za możliwość wspólnego celebrowania najważniejszych dla nas w Bolonii uroczystości. Zdjęcia Fausto Branchi.,,

Iwona Stachera

Kierownik Szkoły Polskiej im. 2.Korpusu Polskiego przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie z siedzibą w Bolonii

Redakcja dziękuje za piękną relację z uroczystości w Bolonii

Foto: Fauso Branchi
Foto: Fausto Branchi
Foto: Sylwia Wolan
Foto: Sylwia WolanDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

68 − 66 =