Najbardziej krzywa wieża we Włoszech znajduje się w Bolonii

Bolonia znana jest między innymi z dwóch wież stojacych obok siebie w samym centrum miasta: Asinelli (97,2 m.) i Garisenda (48 m.).

Garisenda to „Krzywa Wieża” Bolonii, która pochylona jest pod kątem 4° i ,,wygrywa,, ona ze słynną wieżą w Pizie, której  nachylenie  obecnie wynosi  3,97°.

 Czy było tak zawsze ?

Okazuje sie ,że wieża Garisenda już niemal  od samego początku była krzywa ,od ponad 700 lat jej nachylenie nie zmienia się. Fakt ten potwierdza nawet Dante Alighieri, który dwukrotnie wymienił wieżę z Bolonii najpierw w „Sonecie o Garisendzie” (1287), a następnie w najsłynniejszych wersetach Boskiej Komedii (Piekło, XXXI). Wieża jednak ze względu na bezpieczeństwo w 1353 roku została zredukowana z 60 m. na 48 m.

Natomiast wieża w Pizie  w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku pochylała się coraz bardziej aż do tego stopnia ,że  groziła zawaleniem. W 1993 roku pochyłość wieży wynosiła około 4,5 stopnia . Okazało sie ,że wieża musi być poddana niezbędnemu remontowi, które zmniejszy  niebezpieczne nachylenie. Prace zakończyły sie pod koniec 2001 podczas ,których  udało się zmniejszyć jej nachylenie. Dopiero od marca 2008 r. wieża osiągnęła definitywny poziom konsolidacji pod względem nachylenia, które  wyniosło 3,97° i tak powinno pozostać niezmiennie przez co najmniej kolejne 300 lat.

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *