Widoczna Polska na targach EIMA 2021 w Bolonii

EIMA – światowa wystawa mechaniki rolniczej, odbywająca się po raz 44 w Bolonii zakończyła się z nadzwyczajnym wynikiem. Organizatorzy FederUnacoma i BolognaFiere podają, że 1.350 wystawców (350 zagranicznych z 40 państw) odwiedziło 270.700 osób, w tym 25.900 z zagranicy. To wielki sukces imprezy, która odbędzie się ponownie w listopadzie 2022 roku, a następnie powróci do swojego naturalnego dwuletniego rytmu. W 2018 roku targi odwiedziło 318.000 zwiedzających, przy blisko 2000 wystawiających się. Tegoroczne wyniki, z wszystkimi ograniczeniami covidowymi pokazują, jak potrzebne są tego typu imprezy.

Godna uwagi jest nie tylko liczba odwiedzających, ale również ich „jakość”: większość stanowili przedsiębiorcy zainteresowani nowymi produktami i technologiami nadającymi się do zastosowania w różnych kontekstach rolniczych. Bardzo bogata była również część konferencyjna wystawy: 116 konferencji i seminariów zgromadziło wielu słuchających.

-Chcieliśmy, aby EIMA była w tegorocznym kalendarzu targowym, mimo nieuniknionej mniejszej liczby  wystawców i odwiedzających z niektórych krajów, które nadal przeżywają kryzys zdrowotny – komentuje Alessandro Malavolti, prezes FederUnacoma, stowarzyszenia włoskich producentów, które organizuje imprezę – i pomimo sceptycyzmu wszystkich tych, którzy chcieli zamrozić ją do listopada 2022 roku, dane udowodniły, że mieliśmy rację i edycja 2022 nie będzie dla nas edycją 'restartu’, ale 'rekonfirmacją’, potwierdzeniem potrzeby wydarzenia, które w najtrudniejszym roku dało niezwykły dowód siły.

Już w przeddzień EIMA wskazywaliśmy jako dobry wynik próg 160 tys. odwiedzających, czyli około 50% tych, którzy uczestniczyli w rekordowej edycji 2018 – dodała Simona Rapastella, dyrektor generalna FederUnacomanatomiast ostateczne dane wskazują na frekwencję równą 85% tej ostatniej edycji przed pandemią, Wynik, który wydaje się „cudowny”, ale który w rzeczywistości jest rezultatem ogromnej pracy struktury, naszej determinacji, aby podkreślić wartość EIMA na międzynarodowej scenie wystawienniczej oraz firm wystawienniczych, które podążyły za nami

Gianpiero Calzolari, prezes targów BolognaFiere, również skomentował sukces wystawy:

 -Jesteśmy szczególnie dumni z wyników EIMA 2021, które świadczą o powszechnej tendencji ożywienia gospodarczego po pandemii. Są to wyniki, które również podkreślają znaczenie sektora niezwykle zaawansowanych technologii, który ma strategiczne znaczenie dla celów określonych w ramach zielonego ładu. Rolnictwo ma do odegrania zasadniczą rolę w transformacji ekologicznej, a podmioty gospodarcze tego sektora są głównymi protagonistami. Maszyny rolnicze są dziś niezbędnym narzędziem odgrywającym coraz ważniejszą rolę w rolnictwie, co potwierdziło to wydarzenie.

Na Międzynarodowych Targach Rolniczych EIMA-International 2021, które odbyły się 19 – 23 października w Bolonii Ministerstwo Rozwoju i Technologii, poprzez firmę M Promotion (która wygrała przetarg) zorganizowało stoisko narodowe, w ramach którego polscy przedsiębiorcy uczestniczący w misji gospodarczej mogli nie tylko uczestniczyć w targach, ale i spotykać się w doskonałych warunkach z firmami włoskimi.  Organizację spotkań B2B powierzono Polskiej Izbie Biznesowej we Włoszech- CAPI, doskonale znającej  lokalne realia.

Włoski rynek jest rynkiem dojrzałym, przyzwyczajonym do wysokiej jakości i … rodzimych produktów. Jednak teraz, gdy tak ważne jest skrócenie łańcucha dostaw i gdzie relacja ceny do jakości, jaką prezentują polscy producenci jest zdecydowanie interesująca pojawia się wyjątkowa szansa dla naszych firm. Zawsze trzeba się do tego przygotować, rozeznać rynek i jego oczekiwania. Mieć na nim swojego przedstawiciela, poznać lokalną kulturę biznesową, mieć wsparcie doświadczonego tłumacza. To wszystko zapewniamy polskim firmom, które myślą poważnie o biznesie we Włoszech – powiedziała Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI podczas swojego wystąpienia na stoisku narodowym dla uczestników misji.

Przedstawiciele firmy Mzuri

Do firm, które zdecydowanie wyróżniały się na targach należała MZURI- AGRO, prezentująca niezwykłą maszynę Pro-til Xzact,  będącą połączeniem siewnika i jednocześnie przygotowującą ziemię pod zasiew za jednym razem, idealnie wpisującą się w nowoczesne rolnictwo i politykę zielonego ładu.

Nasza maszyna potrafi przygotować każdą glebę i tę gliniastą, ale i czarnoziemy czy też czerwone gliny Afryki, stepy Kazachstanu czy ziemie tureckie zdegradowane przez nawadnianie. W 40 państwach na 4 kontynentach nasza unikatowa maszyna pracuje, dając niesamowite rezultaty. Nasz agregat robi wszystko, od początku przygotowując ziemię aż do jej zasiewu, technologia tu wykorzystana chroni naszą planetę, np. wydzielane jest 7 razy mniej dwutlenku węgla niż w przypadku stosowania innych systemów. Nasza maszyna „nacina glebę”, zapobiegając jej uszkodzeniu czy erozji– powiedział nam w czasie targów Marek Różniak, prezes Mzuri WORL ze Śmielina, dodając

Rolnicy to tradycjonaliści, szokujemy ich pokazując praktyczne rezultaty. Zapraszamy tak to nas na pokazowe sianie dowolnej rośliny, z jednoczesnym przygotowywaniem gleby lub organizujemy takie pokazy poprzez naszych dystrybutorów. Współpracujemy z jednostkami naukowymi, w tym z Niemiec, które są pod wrażeniem naszej technologii.

Na standzie Mzuri pytaniom nie było końca. Jeden z włoskich rolników nawet posądzał, że maszyna jest … z kosmosu! Sprzedająca rocznie ponad 200 maszyn firma ze Śmielina potrafiła jednak sprowadzić wszystkich na ziemię i przekonać, że wykorzystując tego typu sprzęt po prostu się opłaca.

Mzuri może być przykładem z jeszcze jednego względu: idealnego wręcz przygotowania do targów. Profesjonalna, zawsze uśmiechnięta i gotowa do spotkań tłumaczka Dominika Grzebyk i zaangażowana w swoją pracę hostessa Elettra Nicoli (którą słuchały często całe klasy młodych adeptów szkół rolniczych) były świetnymi reprezentantkami firmy, wspomagając w rozmowach po włosku. Zaskoczeni przedstawiciele włoskich i nie tylko firm, ale też  i rolnicy z zapartym tchem słuchali opisu maszyny, którą przedstawiał prezes Marek Różniak czy Łukasz Lewandowski, dyrektor handlowy. Każdy szczegół maszyny potrafił pokazać i wytłumaczyć Karol Dywel czy Piotr Skrzeczowski,  odpowiedzialni w firmie za konstrukcję urządzeń, mając do pomocy Michała Kopydłowskiego, szefa działu technicznego i Justynę Jarmuż, niezmordowaną ekspertkę do spraw eksportu w firmie. MZURI wyjechała z Włoch ze wstępnymi zamówieniami (w tym jedno bardzo prestiżowe) i setkami kontaktów.

Przedstawiciele firmy BIN

Przedstawiciele firmy BIN

Na pewno do udanych może swój pobyt na targach zaliczyć też firma BIN, producent silosów na zboża (kilka interesujących kontaktów), która nie była wystawcą, ale uczestnikiem misji gospodarczej i pod przewodnictwem prezes Pauliny Krzemińskiej, wspartej przez ekspertów eksportu Margaritę Brzozowską i Leszka Chrzanowskiego uczestniczyli 20.10.2021 w przygotowanych przez Ewę Trzcińską z Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI spotkaniach. Również AGROWIKT, producent zamienników lemieszy i części do pługów może liczyć na nowe kontakty z rynku włoskiego. Wiceprezes firmy z Opoczna, Wojciech Wiktorowicz i świetnie mówiąca po włosku Dorota Marszałek oraz Aneta Winiarska – Macioszczyk, specjalista ds. sprzedaży eksportowej, wsparci  przy organizacji spotkań przez PIBW CAPI z pewnością zaliczą te targi do udanych, podobnie jak kilka innych polskich wystawców. Niestety, były też i takie polskie stoiska, gdzie nic się nie działo i …. gdzie o godz. 10.00 nie było nawet wystawcy lub siedział wciśnięty w kąt, zapatrzony w ekran komórki (mamy dokumentację zdjęciową, ale z oczywistych względów pozostanie ona tylko w naszym archiwum).   

Kolejna edycja zaplanowana jest na 9-13 listopada 2022 roku, aby następnie ponownie wejść w cykl targów co dwa lata.

Korespondencja: Ewa Trzcińska  –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI. Kontakt [email protected]

Przedstawiciele firmy AGRO-WIKT
Od lewej: Konsul Honorowy RP w Bolonii, Prezes Polskiej Izby Biznesowej CAPI,, przedstawiciele firmy Mzuri, sekretarz Polskiej Izby Biznesowej CAPI
Polscy przedsiębiorcy i organizatorzy na stoisku narodowym na targach EIMA w Bolonii
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2